Lněné povlečení. Stojí za to? Když jo, koupit nebo ušít?
Stojí lněné povlečení za to? Mám do něj investovat? Musí se žehlit? Není moc tvrdé? Doporučíte mi nějakého českého nebo slovenského výrobce?
Vy, co mě sledujete, víte, že na lněné povlečení pěju chválu. Používáme jej už přes rok. V tomto článku chci odpovědět na vaše nejčastější otázky, které mi k povlečení dáváte.
Jsou to mé zkušenosti z pozici laického uživatele a mírně pokročilé švadlenky.
Suma sumárum, investice nelituji, povlečení jsem si zamilovala a jsem si jistá, že nám doma s manželem vydrží krásné ještě mnoho let. Hlavní výhodou pro mě je hřejivost a příjemný pocit na spaní.
Výhody lněného povlečení
Len je nádherný přírodní materiál, je přirozené antibakteriální a vhodný pro alergiky. Je resistentní vůči plísním a pylům. Dobře saje vodu a pot, ale necítíte se v něm mokří.
Jeho pěstování je udržitelné, ekologické, mnohem méně chemizované než bavlna (nedokážu říct, zda je zcela bez chemie).
Jako taková je lněná tkanina termoregulační. V létě chladí, v zimě hřeje. Ano, hřejivost u peřiny vnímám, chladivost v létě ne. Předpokládám, že bych musela mít nižší gramáž látky.
Někdo namítá, že len dost práší, protože je jeho vlastností nepohlcovat prach. Nevšimla jsem si, práší podle mě stejně jako bavlna.
Lněné povlečení neztrácí na své kvalitě, naopak časem a opakovaným praním nabývá na jemnosti.
Len vnese do vaší ložnice prvek jednoduchosti. Tím, že je povlečení většinou jednobarevné, vizuálně váš prostor zklidní. Svým mačkavým vzhledem nepůsobí strojeně, spíš ležérně a lákavě se do něj zabořit.
Tvrdost
Len je oproti bavlně tvrdší, zvlášť u silnější látky. Je to jeho přirozená vlastnost. Ovšem po čase, po několika vypráních se stává poddanější. Hrubost a „pytlovitost“ mizí.
Gramáž 230 g/m², ze které máme povlečení my, je pevná a těžká. Komu vyhovuje pocit lehkého pírka, pod kterým v noci leží, bude zklamán.
Sama mám raději teplejší duchny a pocit „tíhy“ mi vyhovuje. Mimochodem, dnes se prodávají přikrývky, kde je jejich zátěž brána jako výhoda k plnohodnotnému a kvalitnějšímu spánku (jako Gravity Blankets, ale zkušenost s nimi nemám).
Žehlení
Len nežehlím obecně, lněné povlečení také ne. Přijde mi to úplně zbytečné. Len se přirozeně mačká a líbí se mi to. Povlečení vypadá krásně i nežehlené, stačí, když je ustlané :-).
Vyžehlené a narovnané by to vydrželo tak 1 den, než se v něm jednou vyspíte.
Kolik stojí lněné povlečení
Při koupi nového povlečení počítejte s 3 000 Kč až 4 000 Kč za 1 povlečení (polštář a peřina) na jednolůžko.
Když si lněné povlečení ušijete sami, vyjde vás lněný materiál odhadem na 1 500 Kč za 1 povlečení (ale klidně i 2 500 Kč). Hodně záleží, jaký materiál si vyberete, jakou gramáž, jak velký polštář, od jakého dodavatele nakupujete, zda seženete něco ve výprodeji. O šití víc dole.
Tedy, lněné povlečení není levné. I když si jej ušijete sami, vyjde vás dráž než kupované bavlněné.
Nicméně, kupujete si vlákno, které je pevné, obvykle velmi kvalitní a má dlouhou životnost. Nepředpokládám, že se mi po roce používání vydřou rohy nebo horní namáhaný okraj.
Chcete pomoci s vyklízením nepotřebného u vás doma? Podívejte se na můj webinář Jak se zbavovat věcí a minimalizovat je. V 74 minutách se dozvíte v kostce mé 7leté zkušenosti se zbavováním se věcí.
Koupit hotové nebo ušít?
Pro někoho jasná volba, pro jiného dilema.
Sama jsem nejprve koukala po hotových ušitých povlečeních, ale nakonec jsem si koupila metráž a ušila sama.
Mé důvody:
Cena. Chtěla jsem rovnou 2 povlečení, takže ten rozdíl byl větší.
Šít umím. Šití tu není konstrukčně těžké, byť jsem povlečení šila prvně (když pominu malé polštářky z bavlněného plátna).
Kvalita. U této větší investice jsem si chtěla pohlídat kvalitu materiálu. Když už len, tak pořádný a 100%. Ne mini popisek někde dole v eshopu, že to je len jen z 50%, zbytek bavlna.
Odstín. V metráži jste méně limitováni. Ne všude mají hotové kusy ve středně hnědé barvě, kterou jsem si přála. Na druhou stranu, v tomto segmentu dost výrobců pracuje jen se vzorníkem a výrobek vám ušijí na míru po objednání.
Míry. Ne všude mají rozměry povlaků na polštáře, které jsem chtěla. Potřebovala jsem jiný rozměr pro mě, jiný pro manžela.
Cokoliv hotového pod cenou materiálu pro mě bylo podezřelé, zvlášť, když není uvedena gramáž a kvalita materiálu. Tím neříkám, že to nemůže být dobré, jen jsem u takových výrobků obezřetná.
Gigant Ikea zvládne vyrobit a nabízet lněné povlečení ze 100% lnu za 1 500 Kč na jednolůžko. Snad je to úsporami z rozsahu, kvalitu materiálu neznám. U Ikey pozor, rozměry tohoto povlečení (150 x 200 cm peřina, 50 x 60 cm polštář) nejsou klasické české, potřebují upravit, aby dobře padly.
Nevím, jestli se vyplatí koupit si materiál a nechat ušít u švadleny.
Když si nejste lnem jisti, můžete jen nejprve vyzkoušet v malém. Na tunice, sukni nebo košili zjistíte, jak se v něm cítíte, jak je vám příjemný na kůži a jak se chová v chladu a horku.
Jak jsem šila lněné povlečení
Teď ještě zkušenosti pro švadlenky.
Látku jsem koupila na slovenském eshopu Babulákovo. Bezproblémově doručuje do ČR (za české poštovné). Vybrala jsem len předepraný, gramáž 230 g/m², jednobarevný, šíře 140 cm.
Kolik toho potřebujete
Materiál na 1 povlečení jednolůžko:
- peřina 140 x 200 cm: 400 cm + 2x 10 cm na okraj + 10 cm rezerva = 430 cm v šíři 140
- polštář 40 x 60 cm: 65 cm v šíři 140 stačí a ještě vám zbude na malý polštářek
- celkem cca 5 m šíře 140 cm
Jednobarevný len v metráži se pohybuje mezi 280 – 500 Kč/bm.
Šití samotné je snadné (když šijete alespoň základy), jsou to v podstatě rovné čáry. Těžší je manipulace s takovými metry materiálu, stříhání a měření.
Zabralo mi to celý obývák, měřila jsem stavebním kovovým metrem, a i tak se bála, že to střihnu špatně. Jako vzor na přehyby s knoflíky jsem si vzala jiné povlečení.
Len jsem pro jistotu předeprala před šitím, aby se nesrazil už ani o kousek.
Hrubým odhadem mi trvalo ušít dvě sady povlečení 6 hodin práce.
Co bych příště udělala jinak
Příště bych ušila rovnou dva povlaky na polštář ke každému povlaku na peřinu. Zjistila jsem, že jedna k jedné je málo, přeci jen polštář měním a peru častěji.
Taky bych udělala povlak na peřinu o pár centimetrů delší. S tlustou péřovou peřinou se nám stává, že má tendenci vyčuhovat na straně s knoflíky. Nebo bych musela ušít knoflíky mimo spodní překlad, výš tak, aby se peřina nevysouvala. Což je zase složitější šití.
Oboje jsou drobnosti. Povlečení mi dělá radost skoro denně a jsem ráda, že jsem do pořízení šla.
Přeju vám příjemné zachumlání do peřin.
Snad máte teď dostatek informací, abyste se rozhodli, zda je lněné povlečení pro vás.
Tento článek není sponzorovaný.
O lnu jsem uvažovala, ale právě ta mačkavost mi nesedí ke stylu naší ložnice. Mám povlečení z lyocellu tkané jako damašek a druhé z bavlněného saténu. To z lyocellu mám již cca 5 let, mám vždy maximálně 3 sady povlečení a peru ho 1x za 7-14dní podle ročního období a jak se potíme. Musím říct, že je stále stejné, bez chybičky. Je z IKEA, má vysokou dostavu, je z těch dražších. Manžel preferuje jejich menší polštáře, já zase klasické velké. Tak máme na posteli oba větší i menší polštář, k sadě mám dokoupený druhý rozměr, co se hodí barevně. Není to minimalistické, ale miluji ten pocit nastlané a upravené postele jako v hotelu. V období, kdy jsem měla rozhozené spaní po těhotenství a nepravidelném spánku s naším třeťátkem, mi to velmi pomohlo naladit se na kvalitnější, hlubší spánek.
Díky, Veroniko, za sdílení. Ten lyocell vůbec nezní špatně.
My máme lněné právě z Ikei už asi druhý rok a dělá nám radost stále. Za mě dobrý poměr cena/výkon. Je potěšení si lehnout do postele. Neplánujete i lněné prostěradlo?
Zatím ne, spíš lněné pyžamo nebo noční košili pro případy, kdy mám jiné povlečení.
Taky máme lněné povlečení a spí se pod ním krásně, akorát nám vadí, že pouští žmolky (z rubové strany, která přiléhá k peřině). Nevíte co s tím? Opere se to časem? Zatím jsme ho prali tak pětkrát.
Nějakých výraznějších žmolků z rubové strany jsem si nevšimla, takže v tomto nevím. Používala bych dál a uvidíte, jak bude materiál pracovat, zda bude řídnout apod. Mám zkušenost se lnem na sukni, kterou jsem častým nošením opravdu dokázala prošoupat v sedací části, ale u povlečení se přeci jen materiál namáhá o dost méně.