Přehled znovupoužitelných pytlíků na ovoce a zeleninu, který jinde nenajdete
Po roce jsem aktualizovala přehled pytlíků na ovoce a zeleninu v mém tři roky starém článku o nakupování bez mikrotéňáků.
Četli jste ho?
Tehdy jsem do článku vložila i malý přehled výrobců těchto pytlíků pro ty z vás, kteří by si něco takového taky chtěli pořídit a zrovna nevládnou u šicího stroje.
Na konci článku jsem vyslovila přání: „Věřím, že lehké síťové pytlíky čeká stejně zářná budoucnost.“
Za tři roky nestačím zírat, jak se nabídka posunula!
Výrobců látkových a síťových pytlíků už je tolik, že přehled pomalu ztrácí smysl. Jako bych dělala a pravidelně aktualizovala přehled výrobců ponožek…
Přehled pytlíků na ovoce a zeleninu
V čem konkrétně vidím ten posun?
V roce 2016 jste v zásadě byli rádi, že si nějaký znovupoužitelný pytlík můžete koupit.
A dneska?
Výhodnější sady
Pytlíky jsou cenově dostupné (obvykle 50 – 100 Kč za 1 kus) a mnohem častěji se dají koupit ve výhodných vícekusových sadách. Někdy i v takových, kde jsou namíchané různé rozměry pytlíků a součástí sady je také praktická kapsa na všechny pytlíky.
Zavírání
Vidím propracovanější řešení zavírání: oboustranné tunýlky nebo praktické brzdičky.
Nižší váha
Čím dál tím víc se bere v potaz nízká váha kvůli odvažování. Kde jsou ty časy, kdy jsem za lehký pytlík považovala ten o 20 g. Dnes najdete běžně středně velké pytlíky o mikro váze jen 5 g až 15 g. Při takové hmotnosti je váha pytlíku v celkové ceně už zanedbatelná. Např. při ceně citrónů 50 Kč/kg zaplatíte za neodvážený 10gramový pytlík navíc 0,5 Kč.
Ještě snazší je to u pečiva, které se prodává jednotlivě na kusy. Tam odvažování úplně odpadá, u kasy ukazujete počet kusů. Můžete si tedy nosit např. i těžší celobavlněný pytlík. Čekala bych tedy, že většina z nás začne omezováním mikrotéňáků u pečiva. Co pozoruji obecný trend k bezobalovosti, tak většinou začínáme právě zeleninou a ovocem, ne pečivem. Zajímavé.
Samolepky z váhy
Přemýšlí se už i o tom, jak na pytlík nalepit samolepku ze supermarketové váhy. Ta totiž přímo z polyesterové síťky často padá. Nejčastěji se řeší asi nalepováním samolepky na boční textilní cedulku.
Větší nabídka
Jak už jsem konstatovala na začátku, nabídka pytlíků je široká a do jejich šití se vrhají další a další výrobci.
I ti, kteří se nespecializují jen na „eko produkty“. Jako plenkový Bamboolik, drogerie Dedra, tradiční textilka Tylex Letovice. Do prodávání se přidal od ledna 2019 i první supermarket. Penny Market nabízí rovnou v sekci ovoce a zeleniny své textilní „ovosáčky“ na opakované použití (nemám s nimi zkušenost).
Nejčastěji si můžete pořídit pytlíky z lehkého síťového polyesteru. K mání jsou i kusy z polyamidu, tylu, bavlny, bio bavlny, lnu. Seženete kusy z recyklovaných materiálů, nejčastěji starých záclon, ale i armádních padáků (boží nápad od Saaczech :-)).
Známé Frusacky letos vyrukovaly s novinkou Frusack Knit, tedy verzí z tkaniny. Dříve měly jen ty z kompostovatelného plastu (à la rozložitelný plastový pytel do odpadkového koše), které jsem původně do přehledu ani nezahrnula.
Samozřejmě, pytlíkového boomu už si všimli i čínské e-shopy typu Aliexpress.
Tak ať se to projeví i v reálu
Nabídka pytlíků tu tedy je.
Postupujeme. Čím dál tím méně se mě prodavačka nebo někdo z nakupujících na mé pytlíky ptá. Už je to asi něco, co někde viděli.
I přesto v reálu moc nevidím, že by si někdo do obchodu opravdu pytlíky donesl :-(.
Vyslovuji tedy další přání. Doufám, že za další tři roky uvidím při každém svém nákupu ovoce a zeleniny alespoň jednoho dalšího nakupujícího s vlastním znovupoužitelným pytlíkem. A to kdekoliv: v supermarketu, na trhu, ve večerce, ve farmářském obchodě.
Tak pytlíkům zdar :-).
Celý přehled znovupoužitelných pytlíků na ovoce a zeleninu najdete TADY ->
V prehlade mi chyba klasicke nylonove vrecusko ake pouzivali este nase babicky. Neviem to najst na europskom eshope tak snad nevadi aliexpres, ja ich mam z beznych zahradkarskych potrieb u nas na dedine
https://www.aliexpress.com/item/20pcs-Plastic-net-bag-packing-mesh-bag-to-receive-packaging-net-food-packaging-net-arts-and/32751795168.html?spm=2114.10010108.1000014.8.2da071f1Ms0gKd&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.128125.0&scm_id=1007.13338.128125.0&scm-url=1007.13338.128125.0&pvid=a294d831-913b-442a-8b5e-809c01ac0f68
Toto vrecko sa mi osvedcilo zo vsetkych najviac. Cena okolo 2E za 20ks nema v ziadnom ekoobchode konkurenciu. Nylon je neznicitelny, po roku su vrecka ako nove. Vaha nulova, nezaberaju ziadne miesto, takze nie je problem ich nosit viac kusov aj v tej najmensej kabelke (vojdu sa aj do penazenky). Su dokonale priehladne takze odpada problem s namrzenymi predavackami ktore v tazko priehladnej sietovine nevedia rozoznat ktoru odrodu jablka maju nauctovat. Vrecko vyzera rovnako ako sietky v ktorych sa bezne predavaju citrusy, takze s nim vobec neposobite exoticky. Po naplneni sa vrch jednoducho zauzli, netreba ziadne brzdicky a spagatiky, uzol dobre drzi ale zaroven ho lahko rozviazete aj po zatazeni. Nalepky na nich drzia bez problemov. Dostali sme uz asi 4 rozne typy original vreciek, ale vacsinu som rozdala lebo najviac pouzivam tieto najobycajnejsie sietky.
Díky, Lucia, za doplnění. Ty jsem skutečně ještě v našich obchodech samostatně neviděla. Jen jak píšete, ano, v supermarketech v nich mají často balené citrusy.
Když mě ty pytlíky přijdou nepraktické. Ono nejde jen o něco, co udrží pomeranče pohromadě. Zelenina i ovoce jsou občas upatlané, špinavé nebo mokré (ředkvičky třeba). O občasné nehodě, kdy se třeba rozmázne rajče nemluvě. Tohle podle mě ty pytlíky neřeší.
U pečiva vede jasně hygienické hledisko, i když občas použiju ten mikrotenový sáček víckrát, vím, že nikdy to nebude tak moc, aby byl špinavý nebo jinak nehygienický.
Na špinavější kusy zeleniny nebo kusy s hlínou si bereme ty pytlíky od Českého západu, které mají dole látkové dno. Ale chápu, občas to nestačí po nákupu jen doma vysypat a vysušit, ale musí se to vyprat. Pytlíky na pečivo také peru.
Tak to je přece jasný, proč většina začíná s pytlíky na ovozel a ne na pečivo :-)) Zaprvé – nejde do nich vidět, látkový pytlík je třeba na páse před pokladní otevřít, ukázat, hlasitě přepočítat a málokdo o to stojí s nastoupenou frontou v zádech. To se týká plátěných. Síťovaný pytlík na pečivo mi přijde velmi nehygienický, ta představa jak jede po páse, sedí v ušpiněném košíku, nedík. Zadruhé, pečivo bývá od cukru nebo třeba mastné – tzn. sáček po nákupu je třeba vyprat. Jako jo, po rohlíkách to obrátím naruby a vytřepu, ale po každém nákupu sladkého pečiva je umazáno. Zatřetí ovozel z obchodu si před konzumací opláchnu/oloupu. Tohle s pečivem jaksi nejde, takže z principu se u tohoto typu zboží ty mikroteňáky odbourávají nejpomaleji. Eva
Dobrý den, Marcel,
mohla byste nám napsat (někdy v budoucnu), jakým způsobem udržujete pořádek ve spíži? Mám tu spoustu luštěnin, rýže, vloček, čajů, zeleniny atd. – netuším, jak si v tomto udělat pořádek.. Nebo postačí jak udržujete pořádek v kuchyni 🙂
Děkuji za tipy i odpověď.
Děkuji Lído za tip na další text.
Zrovna nedávno jsem toto zpracovávala pro svůj online kurz 7 semínek k jednoduchosti, který prochází velkou revizí.
Dobrý den pani Marcelo,
moc se mi líbí vaše stránky, jak se snažíte informovat lidi o praktických věcech a hlavně využívat věci k opakovanému používání, na rozdíl od trendu jen kupovat nové a vyhazovat. V tomto roce jsem začala šít pytlíky z tylu na nákupy a připravuji pytlíky na potraviny, nejdřív hlavně pro sebe a rodinu, postupně jsem nabízela ve svém obchodě a na e-shopu a do nového bezobalového obchodu. Jsem z Třince a je fakt, že zatím strašně málo lidí vnímá to, že by měli změnit svoje myšlení a začít omezovat třeba mikrotenové sáčky, viděla jsem snad jen pár lidí, kteří měli svoje pytlíky. Když se zákazníkama o tom mluvím, tak většina myslí hlavně na své pohodlí a vymlouvá se, že by museli na to pamatovat, mít pytlíky u sebe, pak je prát, poukazují na nějakou hygienu, atd, jednodušší je vzít igeliťák a vyhodit, a přírodu už neřešit. Ale na druhou stranu spousta lidí už se snaží, není jim to jedno a přibývají nové bezobalové obchody.
Chtěla jsem se ale podělit o jednu takovou absurditu, kterou jsem zažila minulý týden, když jsem nakupovala v galanterii, tak mi paní prodavačka nabízela, jestli nechci takové sáčky, a já ji hned na to, že se snažím omezovat igelitové sáčky, protože jsem nejdřív nechápala, proč mi je nabízí. Zrovna je vybalovala a měla na pultu spoustu plastových balíčků. Byly to ve skutečnosti síťové pytlíky TYLEX, které byly ale každý kus zabalený zvlášť v igelitovém sáčku, koukala jsem na to a nechápala. Takže pokud tato fabrika vyrobí 1000000 ks „ekopytlíků“ tak ale potřebuje dalších 1000000 ks igelitových pytlíků, aby je poslala do prodeje, tak mi pak řekněte v čemu je takové snažení. Chápu, že některé věci prostě musí být zabalené, ale pytlíky? Připadá mi to neskutečně absurdní, dělat jen něco co letí, aby na tom vydělali.
Zdravím Halka
Děkuji, Halko, za pochvalu. Občas ta pravidla na hygienu a bezpečnost jsou opravdu absurdní. Stačí, abyste se zeptala některých farmářů nebo těch, co vyrábějí přírodní kosmetiku v malém.
Beru to tak, že pokud se mi nelíbí obal a mohu si vybrat jiný jinde, nekupuji. Látkové pytlíky se dají sehnat opravdu bez zabalení v plastu. Souhlasím s tím, že i tzv. „zero waste“ výrobky mohou být velmi dobrým byznysem a výrobci se prostě chytají příležitosti tam, kde ji vidí. Na druhou stranu i takovýto výrobek má asi svého kupce, který by se zatím do bezobalového obchodu nedostal (do galanterie ano) a takto jej určitě využije vícekrát než jednou.
Super díky za info taky takové podobné doma používáme, takové podobné https://tasky.cz/product-category/hotove-produkty/sacky/sacky-na-ovoce/ jen ušité že záclon jelikož mám doma šicí stul, tak ho využívám na síti menších věci třeba jsem síla pro rodinu látkové roušky atd.. Jen by mě zajímalo jak se třeba prodavačky dívají na ty sáčky teď v době virové krize.
Teď v září 2020 jsem žádné narážky od prodavaček nezaznamenala. Např. v Lidlu i nyní tyto látkové sáčky sami nabízejí u ovoce a zeleniny.