Střípky z pražského festivalu Sustainability Day
Dostala jsem pozvánku na pražský festival udržitelného způsobu žití – Sustainability Day. Dlouho jsem neváhala a vyrazila jsem si na výlet. Nasát minimalistickou inspiraci. Setkat se s podobně naladěnými lidmi. Podívat se, jak se dá žít v našich městech tak, aby v nich mohly slušně fungovat i další generace.
Akce mi přišla hodně zajímavá, a tak mám pro vás krátkou osobní reportáž. Pro vás, kteří jste tam nebyli nebo chcete vědět, co mě na festivalu zaujalo.
Vtipný úvod
Festival pro mne začal velmi vtipně. Několik týdnů dopředu jsem věděla, že na něj pojedu. I přesto jsem pět minut po vstupu zjistila, že jsem úplně v klidu doma nechala foťák. Když tak někdo jezdí s minimálním zavazadlem :-).
Můj foťák na mobilu fotí značně „impresionisticky“. Článek tak dnes doplňují profi fotografie Nikoly Bruncové. Všechno zlé je pro něco dobré. Nikolo, děkuji.
Nabídka věcí
Tedy povím vám, že pustit minimalistku na takový festival, to byla těžká zkouška. Všude spousta nádherných věcí, praktických a lákavých. Občas bylo docela náročné si nekoupit něco „hezkého“ ekologického, co ale momentálně vlastně nepotřebuji. Ovšem časem… Ježíšek by tu nějaký ten dárek pro mne jistě pořídil :-).
Na festivalu bylo připravených více než tři desítky prodejců: od oblečení, bot, oděvních doplňků, kosmetiky, drogerie, přes ekologické ne-jednorázové obaly, pomůcky na nakládání s domácím odpadem až po nádobí, knížky, zahradničení a jídlo.
Prodejci byli zapálení. Bylo vidět, že o svých výrobcích ví první i poslední. S radostí jsem s některými z nich chvilku popovídala.
Smysly
Ocenila jsem osobní kontakt. To, co jsem dosud většinou viděla jen na obrázku, jsem si mohla osahat, potěžkat nebo očichat na místě. To přes internet moc nejde.
Tak jsem sahala na nádobí z bambusu a kukuřice, které se rozloží, až vám doslouží. Potěžkávala skleněnou lahev místo půllitrové petky (o kolik víc bych nosila v batohu).
U stánku Kokozy zabývající se městským zahradničením mě zaujaly malé kuličky. Nápadně připomínaly větší kozí bobky. Byly to ovšem semínkové bomby ze směsi jílu, hlíny a mnoha druhů semen.
Takovou bombu nosíte někde v pytlíku v tašce. Když uvidíte prázdný kus neosázené hlíny na nějakém zanedbaném plácku, můžete jí „upustit“. Jsem zvědavá, co všechno z mé bomby vyroste.
Žížaly v kompostu
Neodolala jsem podrobné prohlídce žížalích kompostovacích krabic zvaných vermikompostéry. Takto zblízka jsem je viděla poprvé. Nejnovější hráškový model připomíná spíš nějakou stoličku z Ikey než nádobu na kompost. Můžete si ho dát někam do chodby a nikdo na první pohled nepozná, o co jde.
Mimochodem, tlející kompost v interiérovém vermikompostéru vážně zvenku necítíte. Zevnitř se musíte hodně sklonit, abyste něco cítili. Čekala jsem větší puch.
Povídání a tvoření
Vedle prodejních stánků byl Sustainability Day také ve znamení přednášek, workshopů, diskuzí a promítání filmů.
Vyslechla jsem přednášku Jak na Zero Waste domácnost? od Martiny Kročilové. Můj dubnový rozhovor s ní najdete tady. Martina neúnavně pokračuje v redukci odpadů ze své domácnosti. Mimo jiné nás posluchače nabádala, ať se nesnažíme měnit všechny své „odpadové“ návyky ze dne na den.
Doporučuje zaměřit se vždy jen na jednu oblast (třeba nakupování s minimem jednorázových obalů). Až budeme mít jednu oblast „zmáknutou“, vrhneme se na další. S tím nemohu nic, než souhlasit.
Slušnou dobu jsem strávila zkrášlováním doneseného staršího trika. V sítotiskové dílně Ontee jsem ho „zrecyklovala“ a dala mu nový kabátek bez formaldehydů. Potiskla jsem ho sítotiskovou technikou a ozdobila bílými a oranžovými mandalami. Jeho hodnota pro mne stoupla desetkrát :-).
Setkání s vámi
Jsem moc ráda, že jsem se také osobně setkala s některými z vás, mých čtenářů a sympatizantů myšlenky minimalismu. Probrali jsme vaše dojmy z blogu. Naslouchala jsem popisu vašich cest k větší jednoduchosti a prostoru pro to, co je pro vás důležité.
Z festivalu jsem odcházela nejen se slastným pocitem po výborné zmrzlině. Hlavně s nadějí, že „šetrnější“ způsob života je aktuální pro mnoho z nás. Volba je na většinou hlavně na nás…
První ročník festivalu Sustainability Day se konal 12. června 2016 v Radlické kulturní sportovně v Praze. Zorganizovaly ho Novetrhy.cz a Greenglasses.cz.
Za platformou Greenglasses stojí dvě podnikavé dámy, Švýcarka Jenny Day a Češka Aneta Hebrová. Svými „Zelenými brýlemi“ vytvářejí v Praze mapu míst, které považují za lokální, ekologické, nízkoodpadové, „z druhé ruky“ nebo „udělej si sám (DIY)“.
Foto: Nikola Bruncová, Linnette Photography