To mi vyházíte všechno ze skříně? Jak reálně vypadá třídění se mnou
Někteří z vás stále tápou, co se skrývá za mou službou asistovaného třídění a vyklízení. Rozumím tomu. Není to ještě v ČR obvyklá služba, i když věřím, že postupně bude.
V tomto článku bych vám ráda přiblížila, o co jde, jak celé třídění obvykle probíhá a čeho se jako případná klientka nemusíte obávat.
Diktuji lidem, co mají vyhodit?
Ne, toto nedělám. Tohle je asi nejčastější mýtus, se kterým se setkávám. Budoucí klientka se obává, že ji budu tlačit vyhodit co nejvíce věcí. Že za ni rozhodnu, co si má nechat a co má poslat dál. Že budu jako přísný dráb ukazovat prstem: „Toto musí pryč, toto není dost zminimalizované“.
Sama jsem minimalistkou a principy minimalismu vnáším automaticky do své práce s klienty. To ale neznamená, že ze všech klientů dělám „na sílu“ minimalisty. Každý máme s minimalismem svou cestu, jiný výchozí i kýžený stav. Respektuji to.
Netrvám na tom, abyste jako klientka měla stejný počet kusů oblečení jako mám ve skříni já (mám klientku, která má méně oblečení než já). Netrvám na tom, že jeden denní krém na pleť je dost. Nenutím nikoho redukovat to, na co se ještě necítí.
Rozhodování o věcech dělá vždy klientka. Já ji toto rozhodování různými způsoby a otázkami usnadňuji. Dělám ji pomyslné zrcadlo, říkám svůj upřímný názor. Jsem vedle ní jako pravá ruka především proto, aby na celý proces třídění nebyla sama a zvládla jej doopravdy provést, nezacyklit se v něm a dokončit jej do nějaké fáze.
Jak tedy práce u vás doma prakticky probíhá?
Snad všechny klientky se zpočátku stydí. Stydí se za svou situaci. Za to, že s ní samy nic nedokázaly udělat, stydí se za prostor, do kterého mne pouští.
Já do jejich domova vstupuji s pokorou, ale opravdu bez posuzování. Neříkám, co už mělo být hotové, nevyčítám jim cokoli. Zpočátku neznám dobře ani historii toho, jak současný stav vznikl.
Malá porada na začátek
Asistované třídění se mnou zahajujeme malou „poradou“, co a kde budeme třídit. Většinou toto domlouvám s klientkou už předem, ale vždy dělám ještě poradu na místě. Vypadá to jako banalita, ale není.
Jasné zaměření jen na něco pomáhá se na toto soustředit a netříštit pozornost chvíli zde a chvíli jinde.
Nejčastěji třídíme v šatní skříni, v předsíni a v kuchyni. Určíme konkrétní skříň nebo skříňky, do kterých se pustíme. Není neobvyklé, že se pustíme do jednoho ze „zabordelených“ a zaplněných koutů mimo nábytek, kde se nachází směs krabic, pytlů a věcí.
Neposuzujte na dálku a narychlo
Když to tady takto popisuji, možná se ušklíbáte a nechápete, že někdo takové kouty doma má a strpí. Prosím, neposuzujte narychlo z jedné fotky a neudělujte své „rady“. Neznáte pozadí, okolnosti, zdravotní a rodinnou situaci daného člověka a vaše rady jej mohou nepříjemně zasáhnout.
Pro vás by stav na fotce byl PŘED, ale pro něj je to PO. Po měsících odhodlávání se, po letech psychických problémů, po smrti někoho blízkého jsou to její/jeho první drobné krůčky k životu bez zahlcení.
Průběh třídění se mnou
Vraťme se k průběhu třídění a vyklízení. Postupně se kolem mě a klientky začnou tvořit kupy, kupičky, plnit pytle a krabice. Jednomu se z toho může zatočit hlava. Tolik věcí. Tolik reliktů. Jak se to sem mohlo vejít? Kam to vše dáme?
My postupujeme. Zkoušíme varianty. Ukazuji možnosti. Nově uspořádáváme věci, které zůstávají. Popisujeme a označujeme. V mezičase děláme přestávky.
A na konci? Můžete se spolehnout, že na konci celého třídícího dne či půldne to nebude vypadat hůře než na začátku. To zní samozřejmě, ale…
Kolikrát jste třídili doma sami, měli jste toho „plné kecky“, ale kolem vás bylo pořád příliš mnoho vyndaných věcí, krabic? Zaplněná postel a podlaha jen s mini uličkou?
Dotáhneme započaté tak, aby se dalo v prostoru normálně fungovat a vy jste se mohla kochat změnou k lepšímu.
Manžel se bojí o své věci, když si vás pozvu. Co s tím?
Rozumím a respektuji, pokud další dospělí členové domácnosti nechtějí, aby jejich věci probíral někdo cizí bez jejich dohledu.
Můžete ujistit svého manžela, že když si to nebude přát, jeho věcí se „nedotkneme“.
Na druhou stranu mám několik pozitivních zkušeností s tím, že během dne je manžel přítomen a paralelně se zapojuje a třídí své osobní věci. „Nasaje“ pár prvních rad a vrhá se do třídění. Když už jsou kolem pytle a krabice, je snadné do nich přihodit pár svých vyřazených kusů.
Mám se jako klient nějak připravit dopředu?
Žádná velká příprava není nutná. Nemusíte speciálně vysávat, vytírat. Rozhodně si nenechte těsně před tříděním vyčistit interiér auta (ano, to se stalo). Nemusíte nic studovat, přečtená Marie Kondo není podmínkou :-)).
Doporučuji si schovávat kartónové krabice a papírové tašky, které byste jinak běžně vyhodili. Hodí se k třídění, rozdělování nebo dočasnému skladování během třídění.
Zároveň počkejte s nákupem organizérů nebo úložných boxů až po našem třídění. Velmi často děláme různé přesuny a dopředu jen velmi komplikovaně odhadujete, kolik čeho pořídit a co do boxů budete dávat.
Kolik toho obvykle s klienty dáváte pryč?
Mohlo by se zdát, že čím více toho vyhodíte, čím více pytlů naplníme, tím úspěšnější třídění je. Není to pravda.
Úspěch má více hledisek. Mezi časté komponenty úspěchu řadím:
- konečně vím, co tu mám,
- vejde se to sem,
- našla jsem to, co jsem dlouho hledala,
- je to přehledně uspořádané pro mne i ostatní,
- vím, kam věc doma vracet, a jde to bez překážek,
- tohle dokážu udržet déle než týden,
- vím, kam toto odvezu, a mám to už nachystané,
- „nakoupila“ jsem z vlastní skříně a neutratila ani korunu,
- konečně jsem to pustila a cítím se dobře.
Pro vaši představu, po 5 hodinách třídění naplníme s klientkou obvykle něco mezi 3 a 15 pytly vytříděných věcí.
Jak se liší mé asistované třídění a vyklízení od typické práce organizátorky domácnosti?
Obě služby zahrnují třídění věcí a vyřazování těch, které už vám neslouží. Mé asistované třídění se liší především v tom, že s tříděním strávíme nejvíce času, obvykle kolem 80%, ve zbývajících 20% času věci organizujeme.
Co vím, organizátorka domácnosti věnuje uspořádávání věcí o dost více času. Zjednodušeně by se dalo říci, že já přicházím ke klientce předtím, než dojde na samotné uspořádávání a organizování.
Se mnou věci také uspořádáme, ale nákup organizérů a úložných boxů už nechám na vás. V mezičase použijeme i provizorní řešení (kartónové krabice, volné jídelní dózy, poskládané papírové tašky, krabičky a boxíky, které už vlastníte), které otestujete, než investujete peníze do organizačních vychytávek v řádu tisíců. Proto mí klienti mají na fotce PO klidně vytříděnou skříň s nesjednocenými boxy a organizéry.
Jak se liší vaše služba od běžné nabídky vyklízecích firem?
Na rozdíl od běžných vyklízecích a stěhovacích firem pracuji vždy s klientkou přímo, jeden na jednoho, po celou dobu mé návštěvy. Nelze na mne třídění a vyklízení delegovat.
Klasická vyklízecí firma neřeší vaše rozhodování o věcech, neradí, nestojí u vás ložnici pár hodin. Přijede, vystěhuje, zlikviduje.
Nevyklízím po nebožtíkovi, nezajišťuji přistavení velkoobjemového kontejneru, ani likvidaci veškerého odpadu.
Stejně jako pracovníci vyklízecích a stěhovacích firem běžně nosím a přesouvám pytle, krabice nebo menší nábytek. Škatulata s drobnějším nábytkem naopak miluji :-)).
Je ještě něco, co bych měla vědět?
Třídění věcí je náročné i s mou podporou. Nečekejte, že přiletím jako spásný anděl a vaše roky odkládané věci zmizí mávnutím kouzelného proutku. Bude to proces, který nastartujeme a zrychlíme.
Někdy je těžké přijmout uvědomění, kolik dalšího času a energie bude vyklízení věcí stát. Přestavovala jste si den dva, ale ono to bude několik týdnů nebo měsíců.
Se mnou po boku učiníte stovky rozhodnutí a je logické, že na konci dne budete unavená, i když jste nenosila těžké krabice ani nevystěhovala celou půdu. Vaše rozhodovací kapacita bude vyčerpaná, proto si po dni s asistovaným tříděním už nic náročného neplánujte. Ideální je lehká procházka na čerstvém vzduchu.
Vedle únavy ale ucítíte i něco dalšího. Obrovskou lehkost, úlevu a chuť užívat si svůj domov a používat věci v něm.
Uvidíte světlo na konci tunelu zahlcení věcmi. Naučíte se, jak třídění můžete zvládnout ve vašem tempu. Obvykle budete mít chuť pokračovat a postupovat dál.
Říkáte si, že něco takového byste si chtěla dopřát a absolvovat se mnou? Ráda dorazím a pomohu vám.