nešetřím věci na později, minimalismus, Marcela Sobotová, šetření, nešetření, tady a teď

Podobné příspěvky

Leave a Reply

48 Komentářů

 1. Venuš napsal:

  Dobrý den paní Marcelo, děkuji Vám za Vaše úžasné články. Po jejich přečtení mě chytne takový zvláštní pocit 🙂 a já zkouším to co Vy :). Jako malé dítě :).
  Před měsícem, jsem udělala pořádný průvan ve skříni. Ve své skříni :). Naložila jsem dvě plné tašky oblečení, které prostě nenosím, nebo spíše do kterých se nevejdu. Vždycky jsem si říkala, jednou zhubnu a pak se hodí. Nehodí. Nehubnu :).
  Naložila jsem je do auta a vezla do textilního kontejneru. Ještě v autě jsem přemýšlela, zda jsem tam měla dát to či ono. Ale pak přišel ten příjemný pocit, když jsem se vracela s prázdným kufrem, samozřejmě bez těch tašek. Vlastně jsem roky skladovala to co jsem nepotřebovala :).
  A dnes jsem si přečetla další Váš článek. Určitě mám v šuplíčku schované krémíky na později a vitamíny, které se také někdy hodí a další a další věcičky :). Tak jak přijedu domů tak ….. 🙂
  Paní Marcelo, moc se těším na další Vaše krásné články. Ale prosím hlavně nepiště jak skákat s padákem, nebo o kráse horolezectví :). To bych asi nedala :).
  Děkuji Venuš Šedivá

 2. Lucka napsal:

  DĚKUJI 🙂 s „minimalismem“ jsem začla „pozdě“, ale přece! Teprv jsem ve fázi – nekoupím nic, co už mám, ani ve slevách (kromě toaleťáku). A je mi líp, opravdu líp 🙂 A když si k tomu přečtu něco od tebe, abych se necítila před mužem jak blázek, moje pocity jsou ječtě lepší. Opravdu děkuji, že jsi.

  1. Lucka napsal:

   – jejda, tolik chyb, sorry 🙂 psala jsem v euforii, ani jsem nestihla dopsat, že také už v mezidobí zkouším v článku zmíněné a najednou má ten život o něco větší smysl a „řád“ 🙂

 3. marketamuller napsal:

  Ahoj Marcelko, věřím, že správné věci nám chodí do cesty, když se na ně naladíme, jako třeba mně teď tenhle článek 🙂 Vždycky jsem schovávala, většinou na „až zhubnu“, nejen oblečení. Třeba i falešné tetování kdysi ve 12ti. Až přišla doba, kdy jsem z něj vyrostla a přestalo se mi líbit, aniž bych ho použila. A vloni v prosinci jsem se taky takhle zamyslela a rozhodla se, že přestanu odkládat. Po krůčkách se o to snažím a svět je mnohem hezčí a odvážnější 🙂

  1. Silvia napsal:

   Musím naprosto souhlasit. Měla jsem to stejně. Ve 12ti falešné tetování a hned v 18ti letech jsem šla na pravé a rovnou dost velké. No bohužel zrovna s touto věcí jsem měla počkat na později, a to až dostanu rozum. Bohužel moje tetování je tak ošklivé, že uvažuji o tomto https://odstraneni-tetovani-laserem.cz/pred-a-po-fotografie-a-video/ Naštěstí u těch fotek před a po mi přijde, že bych se té hrůzy mohla zbavit napořád 🙂

 4. Lucie napsal:

  Krásný člének – přesně tak jsem to měla i já. Věci jsem si schovávala na potom. Přišla jsem na to, až z dětmi – tedy až z mojí malou princeznou. Schovávala jsem jí krásné tričko – doma ho přeci nosit nebude, to nechám na ven, na návštěvu, …, ale i když jsem jí ho dávala, tak z něj brzy vyrostla a mě bylo líto, že si ho více neužila. Takže teď už to nedělám. Máme sice všichni kategorii oblečení na doma či zahradu, ale do té přesouvám oblečení, které už se na ven nehodí nebo je zašívané – přece jenom na zahradu nebude malý chodit v novém tričku, když vím, že nejpozději za 10 min bude špinavý, ale na běžné nošení nosí i ty co bych dříve nechávala jen na zvláštní příležitost – návštěvu, atd. Totéž platí i u mě. Sice kabát nenosím s dětmi na nákup neb je kombinací světle růžové a šedé kostky s černým proužkem, ale mám na to novou bundu, s kterou se klidně budu prohánět na dětském hřišti. Proto jsem si jí koupila abych si kabát neumazala a do práce nechodila jak špindíra. Poslední dobou se snažím nosit všechno svoje oblečení i to, u kterého bych dříve váhala, jestli si ho mám vzít jen tak na procházku nebo nechat až půjdem na návštěvu či do divadla. Od toho oblečení je, aby bylo nošeno s láskou.
  Lucie

  1. Díky, Lucie, ten příměr s dětským oblečením je fakt. Tam je to vidět velmi rychle, hlavně u těch malých dětí. Za pár měsíců se ohlédnu a hezký kabátek už je malý.

 5. Terez napsal:

  Ctu Vas uz dele a vidim, ze pisete cim dal lepe (nemyslim jen obsah, ale i vlastni styl psani). A tenhle clanek je asi nejlepsi clanek, co jsem od Vas cetla – alespon pro me. Asi i proto, ze u me padl na urodnou pudu… Jsem ten pripad, co sysli na pozdeji…odmala. Bezesporu i pod vlivem vychovy (avsak muj mladsi bratr nikdy nesyslil…odmala si vytahl vzdy to nejhezci oblečení na doma…a mamka mu to vždy zarazila, ale on to delal stale dal… to ja se zpusobne stahla a prejala styl nasich…. Cely zivot tak nejak cekam na „povoleni“ nenechavat veci na pozdeji a to ted prislo ve Vasem clanku. DIKY.

  1. Děkuji, Terezo. Také mám z článku dobrý pocit. Povolení jste si udělila :-). Jsem ráda, že jsem k tomu dopomohla.

 6. Terez napsal:

  No a ta fotka, jak si privonujete k parfemu…ta je nadherna….tolik vystizna… ted a tady a krasna vune…a hyckani se…

 7. Jarmila napsal:

  Dobrý den, moc se mi líbí váš článek. Také se snažím nehromadit věci, ale někdy je to opravdu těžké se jich „zbavit“. Manželova maminka je už rok v LDN a Domově důchodců. Potřebovali jsme vyklidit byt, ve kterém s tátou prožili celý život. Bylo to těžké, ale proč o tom píšu. Měli doma knihy. Jenže i my máme doma spoustu knih. Zkusili jsme je nabídnout v knihovně. Paní knihovnice byla úžasná. Vysvětlila nám, jak knihy dále použijí a já jsem si uvědomila, kolika lidem tím uděláme radost. Například je „knihovnička“ na nádraží. Teď příjde důvod, proč píšu. Doma jsem si provedla kontrolu knihovny ( a plných krabic knih ) a vyřadila knihy. S některými jsem se loučila těžce . Nakonec to byla velká úleva. Když si je budu chtít někdy přečíst, půjdu do knihovny a zase je tam vrátím.

  1. Vláďa napsal:

   Také jsme se ženou zjistili, že nepoužívaných věcí se mnohem snadněji zbavuje s vědomím, že je spíše použije někdo jiný. Vlk zdraví Mácu!

  2. Děkuji, Jarmilo. To mě těší, že vám pomohla přímo vaše knihovna a knihovnice. Ne všude to tak jde.

   S podobným přístupem jsem darovala cizojazyčné knížky do naší francouzské knihovny. Kdyby si je jednou chtěly přečíst mé děti, najdou je tam (a mezitím i jiní čtenáři, kterým udělají radost).

   Pro větší množství knih (nad 200 kusů) existuje i bezplatná služba http://www.knihyzaodvoz.cz/.

 8. Hezky napsaný článek, děkuji ! Je to právě také moje téma. Pozoruji, jak se mi věci nenápadně hromadí, například pohlednice, záložky, vlastní poznámky, drobnosti. Jednou za čas to pak rozdám, nebo vložím alespoň do nějaké knížky. Snažím se to použít. Oblečení kopím nové, až kdyžspotřebuji to staré. Myslím, že to máme hodně podobné.
  Ale jednu věc mám jinak. Pár věcí, které se mohou hodit v případě, že dojde k nějaké neočekávané události. Říkám tomu evakuační zavazadlo. Svíčky, sirky, baterky, svítilna, nějaké oblečení, konzerva, voda.. dávám to teprve dohromady.. V případě totálního kolapsu společnosti a techniky bych to pak mohl být více v klidu a případně se přesunout dočasně i někam mimo civilizaci.
  Vím, že to je málo pravděpodobné, ale stát se to může. Řeknu to i svým dětem, které teprve dospívají a na partyzány si už nehrály, jako já v dětství..
  A to o čem píšete, je skvělé. Je to cesta k vnitřní svobodě a nezávislosti. A to je to, co právě chceme.

  1. Děkuji, Radku. Máte pravdu, takový typ zavazadla si nechystám, ale už jsem o něm slyšela. Ale skautskou KPZku jsem měla také a dlouho :-). Po kurzu první pomoci jsem dlouho s sebou neustále nosila ochrannou resuscitační roušku a gumové rukavice… Ty gumové rukavice nosím stále.

  2. Naveen napsal:

   Mít připravené „evakuační zavazadlo“ mi připadá velmi MOUDRÉ – díky 🙂
   Nosím s sebou „KPZ“ (krabička poslední záchrany),
   o tom zavazadle vím ale zásluhou Vašeho příspěvku ho realizuji … napomáhá k přátelské soběstačnosti i schopnosti ŽÍT … a tyto hodnoty nesporně k minimalismu patří….

 9. Naveen napsal:

  „Jaký je den?“ Zeptal se Pú.
  „Dnes je dnes“ odpovědělo Prasátko.
  „Můj nejoblíbenější den,“ řekl Pú.
  Alan Alexander MILNE

 10. Naveen napsal:

  Vzdávám HOLD Vaší osobnosti 🙂
  A BLAHOpřeji – v jednom periodiku jste byla uvedena mezi takovými lidmi jako např. Leo Babauta 🙂
  Vaše texty znamenitě rozeznívají v lidech touhy i schopnosti na sobě pracovat ( k lepšímu 🙂 ),tak nádherně umíte decentně spojit určitou míru niterné otevřenosti a profesního nadhledu …
  DÍKY 🙂

 11. Katka napsal:

  Krásně napsáno. I já se neustále učím nosit krásné oblečení jen tak a říkat si, že je to tak dobře. Byla jsem vychovávána rodiči, že hezké oblečení se má šetřit a na doma nosit staré, opravné,… Mám to stále v sobě zakodované, ale učím se. Zrovna při psaní komentáře jsem si řekla, že ty domácí trička už vyhodím – jsou opravné, hodně vybledle a průsvitné – hlavně ta bílá. Budu se muset s nimi rozloučit. Přece jenom, když Vám dítě řekne: Mami v tomle opraném, hrozném tričku jsi byla v práci nebo doma mami to tričko je děsné a máš velký výstřih a je ti vidět vše, tak to už je síla. Takže dneska odpoledne nelítosně všechna domácí trička vyndám, prohlédnu a snad jich i několi vyhodím. Nebudu si říkat, to je ještě dobré. Proč doma chodit v hodně opraném či průsvitné nebo krátkém tričku. I doma chci vypadat krásně.
  Katka

  1. Díky, Katko. To oblečení je u mě jen jedna část, kterou zpracovávám. Nemám to úplně tak, že doma nosím to, co na ven. Ale dbám, aby to na doma bylo prezentovatelné. Vytahané nepadnoucí legíny a tepláky s povolenými švy to už nejsou…

   1. Katka 2 napsal:

    Toto obdivuji, být doma „prezentovatelná“ 🙂 Já mám zkušenost, že jakmile si vezmu čisté slušnější triko, okamžitě ho pokecam. Pokud už vydrží alespoň dvě přípravy jídla, tak mladší dítě při obědě například kýchne přes celý stůl při pojídání rajské omáčky. A jakmile je triko pokecané, nic na něm nepřibyde třeba týden. Nechápu. Pokud bych se převlékla hned, tak na něj něco kydnu během hodinky… Ale je fakt, že u dětí mám to šetření úplně jinak. Nešetřím hadry, protože z nich tak rychle rostou, tak nosí i doma nové šatičky, aby si užily, že jsou „krasavice“, nešetřím hračky, protože na co mít schované ve skříni, aby se moc neohrály? Nešetřím mlsy, když někde dostanou, na potom, pak se akorát zkazí… a učím se to aplikovat i pro sebe. A taky mě občas naštve nějaká odložená věc, kterou bych si bývala užila dříve mnohem víc. Dík za super článek!

    1. Tenhle Murphyho zákon pokecání čistého prakticky ihned po oblečení se u nás objevuje také :-). Hlavně když vyberu dětem věci na ven a po jedné procházce bych je mohla prát znovu…

     1. Ivča napsal:

      Můj chlap nosi jen bílá trička a jakmile vytáhne čisté, polije si ho kávou 🙂 Ivča

  2. Pavla napsal:

   Zdravím, pokud někdo rád i často cestuje a nepotřebuje při tom vypadat krásně 🙂 tak je možnost staré věci hned nevyhazovat, ale vzít si je někam na cestu a poté je tam nechat resp. vyhodit.

   Takto se mi to stalo nyní s přezůvkami, už jsem u nich měla utrhnutou jednu přesku. Provizorně jsem ji prošila sešívačkou. Přeska ještě držela a boty se daly používat další 4 měsíce. O silvestru na chatě se mi už i tato opravná část rozbila…zpět domů jsem si boty již nevezla, ale vyhodila na místě.

   Obdobně lze staré oblečení využít, když víte, že vás třeba za nějakou dobu čeká např. malování či nějaká rekonstrukce, tak při ní donosíte to staré.

 12. Gabriela napsal:

  Milá Marcelo máš pravdu , ja mam 60 let a stále ještě ve mě přetrvává to co nás všichní okolo ,učili návyky jako oblečení sváteční a domácí, šetření všeho co se dá ještě někdy použít a jiné naučené. Víš zbavuji se přebytečného ale mám í koníčka zbírám panenky a sošky pro své potěšení. jinak Minimalizuji co se dá . máš spoustu dobrých rad a věřím že to pomuže spoustě lidem ,jelikož se stále spěchá a přehlíží to co je v životě duležité. přeji ti další nešetření k tvé spokojenosti ahojky Gabriela

 13. Adina napsal:

  Zdravím, děkuji za inspirativní blog 🙂
  Chtěla jsem se zeptat – znáte knihu Goodbye Things od Fumio Sasaki? Zatím vyšla anglicky, česky bude v únoru 2019. Zajímal by mne Váš názor na knihu, jestli jste ji četla:)

  1. Vaší zásluhou jsem začala nosit pěkné (a šetřené – nenošené) pohodlné úpletové šaty na spaní a mám se parádně! Děkuju za další inspiraci! 🙂

  2. Díky, Adino. Knihu ani autora neznám, nečetla jsem. Vypadá to na nějakou etrémnější formu minimalismu pohledem mladíka z Tokia. Upřímně mám teď v hledáčku spíše knížky od lidí, kteří praktikují minimalismus a mají děti :-).

 14. Ivča napsal:

  První velkou selekci domácnosti jsem provedla před rokem a půl pod vlivem KonMari. Vzala jsem to fakt od podlahy, byt se odlehčil. Od té doby čas od času provětrám některou jeho část ,tento víkend třeba spíž. Dnes ráno si pán odvezl přídatná zařízení k 30 let starému mixeru. Mixér používáme, šlehač a strouhač ne… Ale pořád jsem si říkala,co kdyby .. 🙂 Jinak před měsícem jsem vyházela všechny otahané věci na doma. Akorát teď nemám co na sebe, jelikož nebyl čas dokoupit nové.. a konečně jsem se dokopala zajet si do vídeňské Albertiny, to bylo moje velké AŽ JEDNOU… Ivča

  1. Iveta napsal:

   Blahopřeji, určitě jste si to krásně užila. A děkuji všem za moc příjemné počtení – paní Marcele i všem diskutujícím. A přeji všem krásné jaro v hezkém a pohodlném oblečení 🙂

 15. anina napsal:

  hezke pocteni,plne souhlasim,hrozne se mi ulevilo,kdyz jsem si uvedomila,ze neni nic spatneho na tom,koupit si kafe a neco na zub jen tak,neco na sebe…a ze to vubec neni o utraceni:)

 16. Dříve jsem také měla tendenci si věci šetřit. Například jsem si koupila nové boty ( i když jsem ještě měla nějaké starší, ale pořád hezké) a nenosila je, protože jsem čekala, až se ty staré rozpadnou. Pak jsem takhle stála na zastávce a viděla, jak autobus přejel ptáčka. A uvědomila jsem si, že život je strašně vratký. Dnes to byl ptáček, ale zítra to můžu být i já. A budu umírat s pocitem, že ty skvělé boty jsem na sobě vlastně nikdy neměla…Proto jsem je hned další den vytáhla a od té doby si na později nic nenechávám. Když si něco koupím, mám z toho radost přece právě teď, tak proč to nechávat na později.

 17. Petra napsal:

  Milá Marcelo, skvělý článek, jdu si začít užívat svoje věci. Také se snažím vymanit ze vzorce syslení a šetření na horší časy. Vlastně jsem nic neušetřila, jen mi oblečení přestalo dělat tu prvotní radost, kosmetika prošla a různé upomínkové a jiné předměty mi komplikují život. Díky za Vaše sdílení

 18. Sára napsal:

  kde se dá prosím sehnat kniha projekt štěstí? sháním v knihkupectví a na netu, marně? bazary-marně:-( díky za tip popř. on line stáhnutí.

  1. No, já vyslala přání Ježíškovi a ten mi pořídil použitou anglickou verzi odněkud ze vzdálených končin. Na databazeknih.cz ji někdo nabízí, ale za opravdu dost peněz. To už je snad lepší sehnat tu anglickou verzi, pokud vám to nevadí. Zkusila bych rozhodit sítě a poptat se např. na sociální sítích, hearth.net atd.. Je to docela známá knížka a kdekdo ji má doma. Eventuálně ji bude mít asi i nějaká veřejná knihovna.

   Ha, po chvilce googlení jsem ji novou objevila na megaknihy.cz (v kategorii vztahy a s.x, vtipné :-)). Tak rychle, dokud ještě je.

 19. imho napsal:

  Jo, souhlasím s názorem, že je hloupost syslit si věci na pozdějí (pomynu teď přípravu na světový blackout, kolaps společnosti, zombie apokalypsu apod., to je zase jiné syslení). Jedinou věc, kterou si syslím na později, v podstatě na tu nejhorší chvíli, je mé tričko na žeh – černé s motivem Iron Maiden. Nosil jsem ho na střední a to hodně, takže podle toho taky vypadá, ale mám ho nejradši a až jednou zahrobuju, půjdu v něm do pece.. a pak do nějaké řeky. Ale to je jiná pohádka zase. Každopádně jsem už hodně dávno zjistil, že syslit si věci na později ke štěstí nevede. Buďto se to zkazí a když ne, tak přesně jak píšete – je tu okamžik O a ten když vyprchá, je pozdě. A pak je tu taky to, co vnímám jako pozitivní a negativní energii každé věci (kterou si v podstatě generuje má vlastní hlava, protože to bude mít u jedné stejné věci každý jinak). Myslím tím, že s věcí, ze které mám radost, se mi i líp pracuje. A pokud je to něco doslova pracovního, mám i lepší výsledky. Jinak mě osobně stačí i jen hrnek na čaj – pokud se mi nelíbí, nechutná mi z něj tolik.
  Naprosto s vašim článkem souhlasím.

  Šetřil jsem si kdysi víno, které jsem pak mohl vylít, protože jsem ho i špatně skladoval, korek vyschnul a celé to chytlo nějakou divnou pachuť. No blbec já, no 🙂

  1. Jo, s tím vínem to bývá docela častý případ. Naivně se domníváme, že bude zrát, ale ne všechna vína a hlavně podmínky skladování vína vylepší.

 20. Helča napsal:

  Dobry den, moc dekuji za clanek. Posledni dobou se take snazim, si obleceni, kosmetiku i dobroty „vychutnavat“ okamzite. Dari se mi to 🙂 Moji nejvetsi prekazkou v uzivani si minimalismu je velke mnozstvi obrazku a vytvoru me sedmilete dcery. Ona je velmi kreativni a denne mi prinese nekolik krasnych vyrobku ci maleb. Co s tim? Jeji pokoj je prehlcen, neni mi v nem dobre, ale nevim, jak se s tim poprat. Mela byste nejakou radu?

  1. Helčo, děkuji. Obecně se mi líbí aktuální tvorbu dětí hned vystavit a užívat si jí – na nástěnce, na ledničce, na parapetu. Když jsou tyhle prostory plné nebo vám to začíná lézt krkem, chce to dát pryč. Ty nejhezčí poklady poté schováváme do desek, ostatní vyhazujeme. Z desek si občas něco vytáhneme na další tvoření, tj. třeba něco ještě rozstříháme a využijeme dál.

   Tyhle výrobky je krásné dávat i dál, blízkým nebo kamarádům. Babičky se budou rozplývat a někteří budou mít konečně co dát na nástěnku před pracovní stůl :-).

 21. Katka napsal:

  Zátěž po rodičích a jejich výchově si neseme s sebou všichni a ovlivňuje nás každodenně, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali – a zdaleka ne jen v oblasti šetření věcí. Je to bizarní – od konce války uplynulo už 74 let, ale přesto si díky prarodičům a rodičům neseme ten zvyk schovávat „na horší časy“ pořád dál. Je osvobozující si uvědomit, že to už tak být nemusí. Mně se už tolikrát stalo, že jsem něco schovala a pak když jsem to chtěla použít, tak jsem to nenašla, a nebo až jsem to našla, už to bylo zkažené a nepoužitelné… U některých věcí jsem se už poučila a aspoň oblečení a hračky se snažím posílat dál. U jídla jsem to vyřešila investicí do spíže, která má plnovýsuvné šuplíky, takže už žádná paneláková černá díra, kam jídlo zmizí a najdete ho za 2 roky… Problém mám ale s knihami či dekoracemi a hlavně – narozdíl od většiny lidí, kteří zde výše napsali, že prostě jednoho dne vytřídili – já toho nejsem schopna, nedokážu se do toho sama donutit. Navíc mám skoro vždycky nedodělanou práci (překlady), takže si řeknu, že přece nemůžu doma uklízet a třídit, když klienti čekají na výsledek. Jediná šance je, když si pozvu někoho, kdo mi s tím pomůže, ale těchto možností je minimum. Deptá mě vědomí, že třeba v USA na to jsou určitě služby a firmy, jako to vidíme třeba v dokumentech Marie Kondo, ale u nás je to zatím bez šance. Nebo firmy nejsou dostatečně flexibilní, jedou si podle svého zavedeného plánu a nejsou schopné / ochotné přizpůsobit se potřebám zákazníka. A tak mám pořád v bytě asi 8 nevybalených banánovek po stěhování před 3 lety…. Ráda bych si takovou službu zaplatila, protože jsem si prostě vědoma toho, že to sama nezvládnu, ale „nejsou lidi“. Co s tím??

  1. Díky, Katko, za komentář. No, myslím, že poptávka po této službě tady u nás v ČR teprve vzniká. Máte pravdu, zatím moc takových konzultantů není a nebo vám nemusí sedět jejich styl práce.

   Já bych vám doporučila si na pomoc vzít nějakou kamarádku, která k vám bude upřímná, zná vás a zároveň vás částečně povede. Nepůjde jen o setkání a popovídání u kávy. Nejsem příznivce toho najmout si anonymní vyklízecí firmu. Ta sice krabice a jiné věci vyklidí, ale cítím, že vy toužíte po více než jen uvolnění místa doma.