Co jsem na začátku minimalismu nevěděla
Ohlédla jsem se za svými roky minimalizování. Co jsem na začátku minimalismu nevěděla a dneska už to vím? Bylo by toho určitě dost, pro tentokrát jsem do videa vybrala 3 myšlenky.
#1 Třídit, revidovat a zbavovat se věcí potřebuji opakovaně. Ne jen na začátku minimalismu
To to nebude, Marcelo, nikdy hotové? Cože, tohle martyrium s tříděním a vyklízením budu muset podstupovat opakovaně?
Obávám se, že ano. Je to na vás, ale za mě se chci na věci kolem sebe čas od času zase podívat a zhodnotit, jaký vztah k nim momentálně mám.
Nežijeme ve vakuu. Měníme se, mění se naše potřeby, velikosti, chutě a okolnosti. Stěhujeme se, měníme uspořádání v pokojích. Proto i to, co nás obklopuje, se může měnit a třídit.
Dívám se na to optikou laskavého minimalismu. Otočím to a beru jako výhodu. Znamená to, že prostor kolem sebe mohu nechat zrát, mohu testovat, co mi v něm vyhovuje a co ne.
Nemusím se všeho zbavovat hned nyní. Nejsem si jistá? Za rok se sama sebe zeptám znovu a uvidím.
#2 Jedna věc dovnitř, jedna ven. Pravidlo bolí víc, když rozhodnutí, co ven, odložím na později
Vážně, mám to takhle. Když to udělám hned, je to lepší. Euforie a radost z nově přicházející věci mi nemusí kazit myšlenka někde vzadu, co že budu dělat s tím starým, méně oblíbeným.
Jednu dovnitř, jednu ven nejčastěji uplatňuji u oblečení, knížek a věcí do kuchyně.
Můžeme se na to podívat ještě jinak, než učiníme nákup nebo přijmeme dar. Položte si otázku: Když si pořídím tuhle věc, dokážu se vzdát jiné?
V souladu s tím je také koncept kontejneru od Dany K. White. Kontejner dává hranici tomu, kolik věcí můžeme skladovat. Skříň je kontejner, úložný box je kontejner, garáž je kontejner. Když je „kontejner“ plný, musíme nejprve něco dát pryč, abychom do něj mohli uložit další věci.
Jak se zbavovat věcí a minimalizovat je? Pusťte si webinář, ve kterém vám pomohu se rozhoupat ve vyklízení věcí a dělat jej efektivně tak, aby vám nesebralo příliš energie.
#3 S vytříděnými věcmi to pro mě nekončí. Zahlcení v hlavě řeším taky
Chaos ve skříních už máme, řekněme, pod kontrolou.
Co chaos v hlavě? Na rozdíl od skříní se má hlava plní informačním chaosem mnohem rychleji. Zprávy, úkoly, sociální sítě, brouzdání tady a tam…
Čelit tomu, tedy určit přívalu informací hranice, se denně učím. Věřím, že už jenom to, že si to uvědomuji, mi pomáhá to reflektovat a omezovat.
Mentálnímu minimalismu se chci věnovat ještě hlouběji a samostatně. Zatím takto. Je to důležité pro mou pohodu a pro to, jak se cítím. Jednoduše, zahlcení se můžeme cítit i v prázdné místnosti s mobilem v ruce.
Co jsem na začátku minimalismu nevěděla
Rezonuje s vámi některá z myšlenek? Co jste na začátku minimalismu nevěděli vy? Napište mi to do komentářů.