Digitální prázdniny, 7 dní odpojení z online světa
Ach, být tak týden bez počítače odpojená od online šumů. Odjet na digitální prázdniny, aniž bych musela opustit náš byt. Vypnout internet, sociální sítě, videa a na celých 7 dní zaklapnout počítač. Výzva, kterou jsem si dala a trvalo několik měsíců, než jsem SKUTEČNĚ na digitální prázdniny odjela.
Pojďte se podívat, jakou pohlednici z digitálních prázdnin jsem vám přivezla. Digitální půst totiž nemusí být takový strašák, jak se zdá.
Rozhodnutí jít do toho
Asi nejtěžší část celého „pokusu“. Dobré i špatné zároveň, že je hned na začátku. Upřímně mé rozhodování na delší odpojení trvalo několik měsíců.
Má hlava mi hlásila, že stále jaksi není připravena, protože (namátkou):
- čekám na „důležitý“ mail, na který chci odpovědět hned,
- musím brzy objednat něco z oblíbeného eshopu,
- nemám z knihovny dostatečně zajímavou knihu, kterou bych si mohla večer číst (místo sledování videí online),
- chci připravovat článek,
- nebudu mít pocit kontroly nad tím, co se děje na blogu.
Odjet na digitální prázdniny je totiž trochu rozhodovací paradox. Zabordelená mysl si má sama nařídit, že se na týden „vyhrabe z bordelu a digitálního chaosu“. Musíme to udělat sami, většinou to nikdo jiný za nás neudělá.
Jakmile jsem svůj závazek oznámila na sociální síti, nechtěla jsem už couvnout. Můj odpočet začal.
Startovní podmínky
Pro přehlednost uvádím mé výchozí podmínky: jeden notebook používaný na práci i zábavu, běžný „nechytrý telefon“, domácnost bez tabletu a televize. Povoleno na prázdninách: MP3 přehrávač s hudbou a mluveným slovem, digitální fotoaparát k focení a nahrávání videí, společné večerní sledování filmu na cizím počítači.
Snadné? Jak pro koho. Připouštím, že jako rodič na rodičovské dovolené nejsem povinna trávit osmihodinovou pracovní dobu u počítače svého zaměstnavatele. Na druhou stranu prodávám na svém blogu eBook a záleží mi na tom, aby byly mí zákazníci opečováni.
Můj online výchozí stav mi nepřipadal nijak extra růžový. V posledních dvou měsících jsem na internetu strávila prací i zábavou v průměru 80 hodin měsíčně, z toho asi 20 hodin na Facebooku.
Doposud jsem se vědomě odpoutala od techniky vždy na 1 den, obvykle víkendový. Nepočítám do toho cestování před lety na kolech, kde jsme celý měsíc vystačili s běžným „nepřipojeným“ mobilem.
Abstinenční příznaky po online světě
Největším překvapením mých digitálních prázdnin byly malé abstinenční příznaky po online světě. Vtipné, protože abstinenční příznaky byly jedním z hlavních strachů do téhle výzvy jít.
Samozřejmě, občas jsem po své rozzářené obrazovce zatoužila. Ale v porovnání s tím, co jsem čekala, to šlo zvládnout dobře. Kupodivu dobře. Pro větší názornost jsem vám své abstinenční příznaky nakreslila do grafu:
Čas online jsem povětšinou vyměnila za čas spánku, odpočinku, čtení knížky nebo poslouchání mluveného slova. Fungovala jsem v běžném rodičovském režimu.
Nikam jsem speciálně neodcestovala, ale počítač jsem pro jistotu ukryla do skříně (až na focení pro vás :-). Znáte to: sejde z očí, sejde z mysli. V posledních dnech jsem si uvědomila, že by mi bude po digitálních prázdninách i stýskat.
Kde je krutý návrat?
Očekávání krutého návratu se nekonalo. Jak by řekl klasik: během mé nepřítomnosti se nic zásadního nestalo. Nikdo mi nenaboural Facebookový účet, neukradl doménu, nikdo se nenaštval, že jsem jeho e-mail nevyřídila hned.
Vše jelo jaksi ve stejných kolejích jako před prázdninami. Suma sumárum jsem obdržela 10 pracovních a 24 osobních e-mailů. Také 39 upozornění na Facebooku a návrh, abych si pro správu své stránky zřídila správce. Asi proto, že jsem na ní týden nebyla.
Čistá hlava
Zcela nabitá prázdninovou energií jsem vše podstatné z přijatého balíku vyřídila za méně než 2 hodiny! Běžně by mi to zabralo třeba tři čtvrtě hodiny každý den (a brouzdání kolem toho ještě několikrát tolik). Vyřizování mi šlo tentokrát hladce, s nadhledem.
Jasně, můžete namítnout, že jindy by návrat nemusel být tak poetický (co do počtu e-mailů nebo vzniklých průšvihů). Ale o to přeci nejde.
Můj týden offline mi jasně ukázal, že tohle je funkční metoda, jak si občas pořádně uklidit ve své hlavě. Metoda napasovaná na vaše podmínky ukáže prostor na to, co při permanentním připojení opomíjíme.
Digitální prázdniny a vy?
Je tohle už dvacátý sedmý článek o odpojování, který čtete? Stále si říkáte, že tohle pro vás není, nezvládnete to nebo nemůžete ve vašich podmínkách dodržet protože a protože…
Až jednou přijde ten správný čas a váš pohár digitálního vycucání přeteče, vzpomeňte si na digitální prázdniny. Dopřejte si je. Najděte způsob, jak to bude možné provést. Tečka.
P. S. Až se vrátíte z digitálních prázdnin, zkuste se podívat jinýma očima i do vaší e-mailové schránky. Průvodcem vám bude můj eBook zdarma o digitálním detoxu mailového inboxu →.
Jéé, další kdo do toho šel dobrovolně, paráda 🙂 Já jsem nejdýl vydržela měsíc 😀 http://inspiruj.me/2015/01/26/mesic-bez-pocitace-a-bez-internetu/ A taky se to dalo! Hned bych ten čas klidu a čisté mysli vrátila 🙂
Jdu do toho alespoň přes Velikonoce.
Výborně, nebudete litovat.
Dobrý den 🙂 zajímavý článek 🙂 Digitální prázdniny mám občas nějaký víkend a pravidelně každé léto na 14 dní, když jedu na skautský tábor uprostřed lesů, kde není tekoucí voda a elektřina 🙂 Upřímně musím říct, že po 14-ti dnech se více těším na sprchu než na mail 😀 Je to dobrá zkušenost 🙂
To věřím, Evo :-). Když jsme dělali dlouhé cykloexpedice v severní Evropě, byla taková sprcha vždycky výborná motivace a odměna. Digitální prázdniny si ordinuji právě i ve dnech, kdy nejsem „na cestách“, ale v běžném provozu s množstvím lákadel, internetem a elektřinou všude.
Ja si celkom pravidelne dávam „digitálne prázdniny“ týždeň pred Veľkou nocou (Velikonoce). A samozrejme, keď cestujeme mimo civilizáciu, ale aj to už nie je čo bývalo, s našimi múdrymi telefónmi. Asi si zavediem pravidlo, že na cesty (na chatu, do prírody, do zahraničia…) si v telefóne odpojím internet. Len je treba popredu upozorniť prípadných záujemcov o kontakt, aby sa neurazili, že im týždeň neodpovedám. 🙂
Ano, určitě. Pokud jsou vaši blízcí zvyklí na častý kontakt, může je takový stav offline překvapit nebo i vyděsit. Chytrý telefon zatím nemám, ale zdá se mi, že právě na cestách se mnohým docela hodí. Najde se ledacos v mapách, najde se jízdní řád vlaku, předpověď počasí. Ale směle do toho, jde to jistě i bez internetu.
Asi jsme už zapomněli na to, jak se žilo, když jsme internet neznali a tedy neměli. Klidně bych to na týden zaklapla, ale … musím občas použít pracovně Outlook a to je ten problém, když už notb. zapnu, kouknu sem, kouknu tam … ale myslím, že bych vydržela. Vyzkouším, až změním práci, k čemuž se chystám (ale až za půl roku 🙂 ).
Vyzkoušejte. Tento úkol je pro jedny velmi snadný a pro jiné až nemožný. Chápu, že pro zaměstnané to nemusí celý týden jít. Začala bych víkendem nebo částí dovolené.
internet je závislosť ako každá iná, a preto je dobré občas si dať pauzu..aj z tohto dôvodu stále používam starý mobil bez pripojenia na net..oddych od sietí mám keď sme niekde na celodennej alebo aj víkendovej pracovnej akcii, večer človek vidí pred očami už len sprchu a posteľ, a kľudne môže nastať aj koniec online sveta 😀