chození naboso, úskalí bosé chůze, barefoot, minimalismus, Marcela Sobotová

Podobné příspěvky

Leave a Reply

24 Komentářů

  1. Fajn článek, ale chybí tam jeden zásadní bod – když chodíme bosky, hodně připoutáváme pozornost lidí, a ne každý chce aby ostatní ho brali za hipíka¨nebo exota… Dokonce v přírodě, v místech, kde potkáváme turisty, vyžaduje to odvahu, což jsem letos zažila na vlastní kůži. No jo, a proto máme barefoot obuv:)

    1. Ano, Karolíno, souhlasím. V našich končinách to přitahuje pohledy lidí. Je to, podle mě, ale o zvyku. Zpočátku se můžete cítit nesvá, ale postupně tyto pohledy přestanete vnímat. Beru to tak, že to, že se ostatní dívají, ještě neznamená nic negativního. Často se naopak rádi zapovídají a třeba je to podpoří v jejich vlastním bosém nebo skoro bosém chození.

    2. Eva napsal:

      Jé, to je krásná možnost zapracovat na svém programu JAK MĚ VNÍMAJÍ OSTATNÍ nebo spíše JAK SI MYSLÍM, ŽE MĚ VNÍMAJÍ OSTATNÍ. Vždyť je to opravdu úplně jedno, i když v tomto duchu byla nejspíš většina z nás vychovávána. Ale pokud budeš mít pocit, že na Tebe koukají jako na hipíka nebo exota, pravděpodobně si to přitáhneš a bude se Ti to dít :). Dobré je si v tu chvíli uvědomit, že jsou to jen vzorce a pokusit se to prostě jen nechat odejít a zasmát se tomu. Je to podobné jak Marcela (autorka článku) řeší špinavé nohy na józe. Kvůli komu? Navíc myslím, že v dnešní době se už dá dovtípit, že člověk se „špinavými“ chodidly (který jinak nevypadá zanedbaně :)) nepoužívá obuv a pokud to v někom z okolí negativně rezonuje, je to zase jen informace pro něj – ať už s tím naloží jakkoli.

      Jinak děkuji za článek Marcele – pouze si dovolím doplnit, že odstavec uvádějící doporučení na radu odborných lékařů moc fungovat nebude, pokud tuto aktivitu dotyčný odborný lékař sám léta nepraktikuje. Je to podobné jako s půsty, kde není možné získávat smysluplné rady od někoho, kdo má vše pouze vyčteno z knih. Chůze naboso je velmi intuitivní věc a žádné odborné studie nemohou postihnout to nejdůležitější – vlastní vnímání těla, citlivost k jeho požadavkům, k tomu, co mu prospívá – a to má každý opravdu jinak. Nejdůležitější je se zbavit strachu a omezení a zachovat si citlivost k vlastnímu tělu – pak to funguje krásně, tělo ve své přírodní podobě je totiž nesmírně inteligentní.

      1. Díky, Evo, za doplnění k části o lékařích. Spíše to beru tak, že se zeptám a dle svého naložím s tím, co se od svého lékaře dozvím. Možná, že označení lékař je příliš úzké, zahrnula bych sem třeba i fyzioterapeuty.

        Určitě se podepisuji za vaši větu o tom, že je důležité si zachovat citlivost k vlastnímu tělu.

  2. Dobrý den, jen pro jistotu Vám zde raději napíšu můj příběh, jak jsem dopadla s nerozumným chozením naboso.

    Jako malá jsem chůzi naboso milovala (po pooraném poli, lese, louce). Jenže doma byl především vybetonovaný dvůr a uvnitř samé tvrdé povrchy. Ale to mne neodradilo a tvrdohlavě jsem odmítala papuče a chodila hodně hodně často po těchto tvrdých površích bosky. Roky a roky.

    Až mi bylo něco kolem 24 let a neuvěřitelně mne bolela chodidla, nedokázala jsem téměř dojít do práce, do školy, všude mne manžel musel vozit a samé výtahy. Viděla jsem svět černě a bála se, že postupně už nikdy pořádně nebudu chodit. A jak mám třeba jednou vychovávat dítě? Co moje oblíbené nekonečné procházky lesy? Konečně jsem se odhodlala jít k doktorovi. Zjistil, že mám příčně plochou nohu (nikdo si toho za ty roky dřív nikdy nevšiml 🙁 ), postupně jsem objevila, že je to genetická zátěž v naší rodině, o které vlastně nikdy nikdo nemluvil. Když jsem doktorovi popsala, jak jsem chodila, tak spláskl ruce. No bylo jasné, že jsem si svoje problémy způsobila sama tou chůzí po tvrdém. Vysvětlil mi, že lidská noha je evolucí přizpůsobená chůzi po lese, nepravidelném povrchu, hlíně, písku, kořeny stromů a tak podobně. Tuto bosou chůzi opravdu potřebujeme a je velmi zdravá a prospěšná. Ale noha neměla čas se přizpůsobit moderním betonovým a tvrdým povrchům, na to není od přírody připravená. Takže pobíhat neustále po tvrdém betonu sic v barefoot botkách je poměrně nerozumné, hlavně u dětí. Minimálne je potřeba vyloučit různé deformace chodidla a genetickou zátěž a tak a hodně to konzultovat i s odborníky.

    Svůj příběh jen dokončím, vše dopadlo relativně dobře. Je mi 30 a chodím a jsem za to vděčná. Neseděly mi drahé vložky, ani Hanákova obuv, ani jiné speciální boty a doktor vsadil na experimenty. Aktuálně chodím ve speciálních hrozně drahých těžkých botách (MBT, nejde to u nás moc sehnat a už vůbec nejde o zdravotní obuv), cvičím doma na úseči různé cviky, k tomu spinální dynamiku a další experimenty, hlavně s masáží chodidel malými kamínky. A díky tomu chodím. Nikdy si už nemohu třeba obouvat podpatky (měla jsem je jen 1 den na svatbu). A stojí mne to vše velké peníze. Na bosou chůzi jsem nezanevřela, jen chodím bosky po rozumném povrchu a na zahradě si chystám něco jako takové ty bosé chodníčky pro nohy pro potěšení a tak podobně.

    Svým rodičům nic nezazlívám, ve své době se prostě toho tolik o chůzi nevědělo. Navíc si říkali, že je fajn, že holka chodí bosky, vždyť „to je přece zdravé“. Ale jak už to bývá, vše je potřeba dělat s rozumem a zvážit argumenty z obou stran.

    1. Děkuji, Jitko, za sdílení vašeho příběhu s bosým chozením. Potvrzuje, že opravdu všeho s mírou. Je smutné, že si jako lidé kolem sebe děláme stále více a více tvrdé betonové džungle. Ač tušíme, že chůze na boso by nám svědčila, omezujeme prostory, kde ji můžeme bezpečně a dlouhodobě provozovat.

    2. Eva napsal:

      No vidíš, Jitko, a mně byl řečen pravý opak (u odborníka – ortopeda). Jedna z mých dcer má také příčně plochou nohu a nosila celé dětství obuv se zdravotním atestem, později různými speciálně upravenými vložkami apod. Vše bylo marné, až jsme narazili na názor, že naopak by měla chodit mnohem více bosky (žijeme v Praze). Začala to praktikovat a v poměrně krátkém čase se nohy zotavily natolik, že nebyly potřebné již žádné podpůrné mechanismy. Navíc se jí zlepšilo držení těla a přestala být nemocná.
      Dříve přeci také lidé boty moc nenosili (např. moje maminka mi vykládala, jak běhala prakticky celé dětství bosky a měli normální dům s tvrdými podlahami, vybetonované cesty a betonový dvůr tam byl také) a nohy má naprosto zdravé.
      Nic není černobílé 🙂 Ovšem jak jsem psala již výše, tohle se dá praktikovat buď u dětí (které ještě nejsou omezené strachem a pochybnostmi) anebo u lidí, kteří jsou otevření ke vnímání potřeb svého těla, jsou citliví a schopni se intuitivně naučit správnou techniku chůze naboso. Je to však komplexní záležitost – s chůzí bez bot většinou ruku v ruce přichází i změna životního stylu, větší propojení s přírodou a vším, co nás obklopuje.

      1. Michal napsal:

        Moje mamka mi vykládala, že chodila celé dětství bosa doma po dvorku a to měli plný dvorek zvířat,že měla vždycky celé nohy od h…. a má nohy zdravé. Od mali mě k bosé chůzi vedla a praktikuji ji dodnes i s přítelkyní a doma na zahradě boty nenosíme. Sem tam vyrazíme bosi i na nějakou procházku. A co mi příjde nejlepší na bosé chůzi je to,že se nemusím dívat pod nohy kam šlápnu- šlápnu do kaluže nevadí,šlápnu do bláta nevadí je to prostě fajn chodit bosky.

  3. Tomáš napsal:

    Ahoj, chystám se na bosou sezónu a mám asi stupidní dotaz, ale je mi fuk, jestli ztrapním (konec konců, chci chodit bos a je mi buřt, co si druzí o mně pomyslí) 🙂 takže k věci.
    Brouzdám netem a sbírám rady, ale to nejpraktičtější jsem se nějak nedozvěděl.
    I když chození po veřejnosti bosky není zakázané, jsou zkrátka místa, kde by se patřilo je mít, třeba jako doplněk oděvu…bla bla bla…Nechce se mi obouvat špinavé nohy do ponožek a bot. Jak se to řeší prakticky?
    Nebo třeba přijdu na návštěvu, u nás doma se taky v botách nechodí, normálně bych se zul, takhle požádám o koupelnu, abych si omyl nohy? Máme malé dítě a doma pochopitelně skočím do koupelny, kde třeba nebudu chodidla drbat, ale „z většího“ je smeji. Ale mám si nosit ručník na nohy, abych neuváděl, už tak rozhozené kamarády, do rozpaků?
    Jestli vás napadne ještě nějaká praktická maličkost, budu rád za odpověď, díky.T

    1. Díky, Tomáši, za komentář. Prakticky to řešíme takto:
      – bosé výlety do přírody – podle počasí si nosím menší hadr na otření (popř. vlhčené ubrousky), než si nasadím zpět ponožky a boty,
      – návštěvy – nebála bych se požádat o vstup do koupelny, ale nosila bych si vlastní malý ručník (přeci jen se může docela umazat), pokud to jde, můžete si nosit i vlastní přezůvky, abyste „nenanesl“ – barefoot sandály typu huarache.

    2. Dobrý den, ano, buď omýt v koupelně (v potoce, v louži, kašně, mokré trávě…) anebo vřele doporučím dětské vlhčené ubrousky (drogerie DM) BabyLove, umyjou opravdu všechno, prodávají se i v malých praktických baleních. Ev. po otření špíny ještě nohy (ale i vnitřek bot) postříkat preventivně přípravkem Demycan forte (lékárny). Více o bosé problematice viz powerpointová prezentace „Naboso ke zdraví“, proklik na úvodní stránce webu http://www.TuristikaNaboso.cz. Zdravím Igor Slouka.

  4. Ludmila P. napsal:

    Bosky v létě občas chodím, ale vždy jen do doby, než si o asfalt, který se mi z počátku nezdá přece tak horký, neudělám skvělé puchýře přes celá chodidla. Budu se muset nad tím zamyslet a chodit na boso trochu promyšleněji a vést k tomu i děti. Děkuji za znovuobjevení zájmu pro tuhle věc.

  5. Jaromír napsal:

    Ahoj, chodím bosky už asi 5 let. Teď mám za sebou zážitky typu celá dovolená na Korfu bosky, bosý výlet do Alp včetně výstupu do 3000m a podobně. Věřte, stoji to za to i s těmi drobnými riziky. Jinak oba články jsou bezva a diky za ně. Pomohou mnohým váhajícím k návratu do přirozenosti. 🙂

  6. Dobrý den, na přednáškách o bosé chůzi se vždycky lidí ptám – Kdo z Vás jezdí autem/autobusem? A přihlásí se všichni. A přitom jízda automobilem představuje každou vteřinu smrtelné riziko dopravní nehody, havárie, bouračky…

    Co proti tomu znamená občas nějaký ten trn či žihadlo? Zanedbatelnou drobnost.

    I ohledně špíny – vždy říkám, že holé ruce znamenají z hlediska přenosu nějaké infekce mnohem větší riziko, než bosé, byť viditelně zaprášené nohy, a toto se píše i v odborné literatuře.

    Doporučuji shlédnout powerpointovou prezentaci „Naboso ke zdraví“, na kterou je proklik na úvodní stránce webu http://www.TuristikaNaboso.cz.

    Tam jsou popsány i zdravotní omezení, technika chůze na tvrdém povrchu a mnoho a mnoho dalšího.

    Na webu http://www.TuristikaNaboso.cz jsou i rady, jak chodit v zimě (záložka Texty, dokument „Není ti zima, chlapče?“).

    Zdravím Igor Slouka.

  7. Míša napsal:

    Bosa chodím ráda a hodně, i třeba přes Jeseníky. Asi hlavní problém v nižších polohách a v sezónu pro mě představují klíšťata, která se na bosé nohy chytají mnohem více. Řeším to trvalou kontrolou nohou po kolena a okamžitou sprchou po procházce. Jinak pohrdavé pohledy jsem nezažila, spíš obdiv a úžas – chodím s úsměvem a nadšením – však je proč, a to je asi nakažlivé.

    1. Míša napsal:

      Bosky chodím na zahradě,do přírody a někdy i na nákup. A nosit doma žabky nebo pantofle je zbytečné,protože se v tom nohy stejně zašpiní….ještě jak sem doma nosil pantofle,tak sem nohy nepoznával,jak byly špinavé. Do práce nebo do města na nákup nosím žabky někdy pantofle a někdy taky bosky a nohy mívám uplně černé,někdy to ani umýt nejde,hlavně paty. Umyju co jde a co nejde tak nejde,stejně je druhý den zase zašpiním. Doma nohy taky zašpiním,ale není problém je pak umyt. Někdo nějaký typ jak na špínu z ulic?

      1. Mně pomáhá pořádně namydlit pemzu na paty a pěkně důkladně s tím pod vodou chodidlo obrousit a očistit.

        1. Michal napsal:

          Vyzkouším to,doteď jsem to dělal kartáč+mýdlo a čištění na půl hodiny. A to ještě jsem neumyl všechno. Jsem si na to zvyk chodit se špinavýma nohama 😀

    2. Díky, Míšo. Klíšťáci jsou potvory, ale podobnou zkušenost nemám. Nechodím úplně naboso tak často a do rizikových míst. Loni jsem namíchala DIY repelent (myslím, že tam byl hlavně rozmarýn a citrónová tráva a nějaký alkohol), ale až někdy v srpnu, tak vlastně nevím, jak by fungoval v „hlavní klíšťové sezóně“.

  8. Monika napsal:

    Také ráda chodím bosky a když to jen trochu jde, sundá botky kdekoliv. Ale mám problém v létě, kdy povrchy hodně pálí. Pro spojení se zemí nechci žádné boty. Dá se nějak zabránit pálení chodidel?

    1. Rozpálený povrch mám také velmi nerada. O žádné speciální věci proti pálení nevím. Snažím se chodit po krajích chodníků, kde bývá alespoň zbytek trávy nebo hlína nebo kamenný obrubník. Do rozpáleného města si beru raději šňůrkové barefoot sandály.