digitální očista, týden digitální očisty, Marcela Sobotová, minimalismus, výzva

Podobné příspěvky

Leave a Reply

10 Komentářů

 1. Václava Nová napsal:

  Moc se mi líbí jak jsi to pojala fakt jednoduše! Fandím

 2. Seqeen napsal:

  SMSky a maily nikomu nepíšu, v mobilu ani tabletu aplikace nemám, zkontrolovat net zvládnu nejdřív po obědě, když mám volnou chvilku tak jim. Tak už teď mám půlku týdne hotovou 😜
  Ale uklidit pc a tablet potřebuje z venku i zevnitř😊

 3. Katka napsal:

  Taky mám rovnou půl hotovo 😀 Ale vrhnu se alespoň na to vyčištění.
  Ovšem včerejší zážitek z dětské pohotovosti – jen mimina a nejunavenější marodi (kteří spali) v čekárně nečučeli do mobilů a tabletů… a my. My četly s dcerou knihu a připadala jsem si velice příjemně „mimo“ 😀

  1. Díky za popsání zážitku z pohotovosti. Beru to tak, že pohotovost je mimořádná situace a zrovna tam bych nějakou očistu netahala :-). Co jsem slyšela, bývá tam čekání na dlouhé minuty až hodiny. Čtení z knížky dětem fandím :-).

 4. Ludmila P. napsal:

  Odstrašující případ: stav e-mailové schránky byl 1000 nepřečtených mejlů, nepočítaje spam. Tak jsem se do toho vrhla, každý den odhlásím tak patnáct novinek a nabídek. Nikdy mě nenapadlo, že se dá vlastně ze všeho odhlásit, pouze jsem vždy vše naházela do spamu či koše, kde mě ale ten nepořádek rozčiloval dál, protože jsem prostě nechtěla, aby vůbec přicházel a já s ním musela něco dělat. Teď chodí asi 10 nových mejlů denně, což je pohádkové (proti původním asi třiceti) a hodlám to ještě zredukovat.

  1. Úžasné, Ludmilo. Děkuji za sdílení výsledků. Ano, ono nás to jen trochu obtěžuje a házíme to do koše. Jenže to musíme dělat neustále, což si často neuvědomíme. Jen tak dál. Přeji vám hodně radosti z vymetání digitálního smetí.

 5. A. napsal:

  Nedávno jsem se do něčeho podobného pustila, protože můj pohár jaksi přetekl. Člověka často ani nenapadne, kolik času na internetu stráví úplně zbytečně, a vůbec nic z toho nemá. Krásně to ilustruje vaše výzva hned v prvním bodu. Když jedu ráno do práce, většina lidí kontroluje na svých zařízeních, co se kde děje a spousta z nich jen projíždí nové příspěvky, aniž by je nějak pozorněji četla. Líbí se mi přirovnání použité před časem v časopise Respekt, a to operační paměť mozku, kterou přemíra notifikací zahlcuje. A přitom stačí dát si chvíli pauzu a zjistit, že během té pauzy jsme vlastně vůbec o nic přišli, naopak máme čas k dobru. Momentálně to praktikuju, trávím na Facebooku maximálně deset minut, upozornění na smartphonu jsem u všeho vypnula, vyzvánění mám už léta jenom jako vibraci a ten pocit je nepopsatelně povznášející.Jako by člověk jaksi zhubnul 🙂

  1. To přirovnání o operační paměti mozku je pěkné, líbí se mi.

   Chování lidí s chytrými telefony v MHD si také všímám. Nemám k tomu moc co říci, protože osobně stále odolávám a mám jen klasickou tlačítkovou ne-chytrou Nokii. Jasně, že by se mi hodil lepší foťák na mobilu nebo občas nějaká aplikace. Ale funguji celkem bez problému i bez toho. Úplně mi stačí hlídat sama sebe před notebookem :-).

 6. Renata Zítková napsal:

  Váš návod na digitální očistu mě rozesmál, ne ve zlém, jen jsem čekala něco jako : vypojit ze zásuvky televizi, odpojit počítač, odpojit wifi, vypnout mobil, … . Vlastně až na den čtvrtý(možná první), mi to přijde jako návod, jak zůstat digitálně ve spojení :-). Ale chápu, že vše je relativní :-).