Jak se žije minimalisticky ve Spojených arabských emirátech. Rozhovor s Andreou Richardson
Dá se dlouhodobě žít minimalisticky ve městě plném luxusu, kde najdete víc nákupních center než parků? Navíc když je toto město v poušti, a tak se většinu roku ani nemůžete jít projít jen tak ven? Jak se v takovém případě tvoříte svoji bublinu, když nechcete spadnout do závislosti na digitálních technologiích? Mé pozvání k rozhovoru přijala tentokrát Andrea Richardson, máma, minimalistka a bloggerka.
Andrea pochází ze Slovenska, ale posledních několik let žije s manželem a 2 dětmi ve Spojených arabských emirátech. Přistěhovali se za manželovou prací, děti zde chodí do školy. Předtím žili také v Německu.
Své zkušenosti s minimalismem sdílí na blogu Som Minimalistka. Je také autorkou knížky Minimalistický domov a Minimalistického denníku.
V lednu 2020 si dala od blogování a sdílení pauzu, která trvala až do tohoto rozhovoru :-). Jsem vděčná, že souhlasila a mohly jsme natočit tento rozhovor. Jestli máte rádi Andrey přímočaré sdílení o životě s méně věcmi, určitě se vám bude rozhovor líbit.
Hodně jsme se v něm věnovaly digitálnímu minimalismu, který si Andrea Richardson dala jako celoroční prioritu. Navíc v kontextu koronavirových omezení byl digitální detox náročným úkolem. Zajímal mě i její pohled na život v odlišné kultuře, kde se stále staví, buduje a ukazuje bohatství.
Jak vidí minimalismus u sebe i ve Spojených arabských emirátech Andrea Richardson
S Andreou jsme probraly:
01:19 Jak se s rodinou máte?
03:47 Jak hodnotíš skoro 2leté odpojení ze sítí a z veřejného sdílení? Jak vypadal tvůj digitální minimalismus?
12:40 Co umí delší digitální detoxy
13:30 Jak to jde fungovat minimalisticky se smartphonem, když jej potřebuješ k dennímu fungování ve velkoměstě?
22:22 Pozoruješ v SAE posun k šetrnosti, zpomalování nebo proti nekonečnému konzumu?
35:14 Funguje v Abu Dhabi trh z druhé ruky jako bleší trhy, garage sales, charitativní obchody a reuse centra?
38:33 Jaké minimalistické návyky berou tvé děti už za své?
43:43 Máte s dětmi nastavená pravidla pro používání technologií?
47:32 Andreiiny plány na další měsíce
Krasny podnetny rozhovor. Casto som na Andreu myslela. Kedze zrovna rozhovor s vami na jej Blogu ma priviedol k vam… 🙂
A ked teda mam pocit ze digi svet mi prerasta cez hlavu, spomeniem Si na jej nokiu 3310 🙂
Díky, Kristino. Vidíte, jak je vše provázané. Ať se vám daří kočírovat váš digitální svět. Je to nekončící proces, alespoň pro mě.
Skvely rozhovor, a pozdravujem Andreu, uz sa tesim sa novinky na blogu ako novu davku inspiracie 🙂 Paci sa mi aj pristup vlastnit smartfon a byt online ale vedome, premyslat nad tym co tam robim a preco. Pretoze to nam skutocne moze aj setrit cas ci peniaze. Ja osobne nechcem zrusit FB uz len kvoli tomu ze su tam povytvarane skupiny ked absolvujem nejaky online kurz, naoriklad alebo komunitka skupina v mestskej casti kde zijem – cokolvek potrebujem, napisem a niekto mi da info, ked potrebujem pozicat ci odkupit karnevalovy kostym pre dieta, napisem a skocim si k jiekomu o par domov dalej, taktie poziciavanie, pomoc, vymena veci, predaj veci, bazar.
Internet a aplikacie vyuzivam aj na ucenie sa anglictiny, takze offline sa byt nechystam ale s debordelizaciou hlavy mam velky problem, ako by som stale isla v nejakom ponahlacom mode, nieco splnit, nieco “odskrtat” takze na vedomu bdelost sa velmi tesim 🙂
Díky, Zuzano. Vnímám FB skupiny podobně a myslím, že spousta lidí je na FB hlavně kvůli nim. Lepší a univerzálnější možnost na sdružení se kolem tématu nebo tvoření místní komunity neznám. Sama mám raději ty menší skupiny, ty se stovkou příspěvků za den ignoruji.