nakupování jídla, bezobalu, zero waste, minimalismus, násypky, bezodpadový rok

Podobné příspěvky

Leave a Reply

19 Komentářů

  1. Andrea napsal:

    Dobrý den,
    ke skladování toho většího množství ryže, a aby se Vám tam nedostali broučci, můžete použít 4l zavařovací sklenice se šroubovacím uzávěrem. Určitě Vám je rádi dají v nějaké školní jidelně nebo v restauracích.

    Děkuji za Vaše pěkné, zajímavé a užitečné články.
    Andrea

  2. Ma napsal:

    Na koláčky a jiné mastňáky tuším zrovna econea prodává voskované plátno. Používá se v podstatě jako ubrousek, a protože je napuštěné voskem, nepropustí vlhkost ani mastnotu. Máte-li dobrý zdroj vosku, můžete si ho doma i vyrobit.

    1. Díky. Voskové plátno jsem si vyrobila doma. Chci o něm také povědět, ale až v druhém článku. Sem už se to nevešlo.

  3. Dagmar napsal:

    Dobrý den,
    v nakupování bezobalových potravin kromě výše uvedeného vidím ještě další problém, a to je poměrně dlouhá (zdlouhavá) doba nákupu oproti obalové variantě v běžném obchodě. My máme bezobaláč poměrně daleko, takže zatím se u nás rozhodně nejedná o hlavní zdroj potravin. Když už se tam dostanu, tak mám tašku na kolečkách plnou skleňáků a plastových dóz různých velikostí a naplnit je trvá paní prodavačce nějakou dobu. Neumím si představit, jak by takový prodej vypadal v odpolední špičce, když jdou bezobaloví nadšenci z práce domů a staví se na alespoň nutné minimum. Ale jak píšete, je to ve vývoji a snad časem nebude dvojice mladých slečen čekat více jak 20 minut, aby si koupila 2 sušenky bez obalu, když před nimi zrovna nakupuje matka pro početnější rodinu o: Bezobalovému nákupu třikrát zdar!

    1. Myslím, že odbavování výrazně urychlí dvě věci. Zákazníci jsou schopni si sami odvážit nádoby a nikoho neblokují (např. nalepí vytištěnou cedulku na nádobu, viděla jsem to na fotce z pražského Bezobalu). Zákazníci si mohou většinu produktů nabírat a nasypávat sami (typ samoobsluha, ne obsluha za pultem). Myslím, že nad obojím se bezobalové obchody zamýšlejí a postupně řeší.

  4. Nakupovani pres Internet obcas prinasi spoustu obalu, v tom mate, Marcelo, pravdu. Nedavno jsem nakupovala tady: http://www.zahradni-kompostery.cz/ a hrozne mile me prekvapilo jejich baleni. Mela jsem toho vic, cekala jsem obrovskou krabici. Prisly dve male a zbozi je vyplnilo tak akorat, aby se to nemohlo hybat a nedalo se to rozbit. Zero waste to neni, ale zredukovane na minimum ano. A to jsem fakt ocenila. Mimochodem, zaujalo me u nich Ecoegg na prani, ale bude mozna komentar k tomu druhemu tematu:-)

    1. Zajímavé a chválihodné. Kromě Econey, která to má tak říkajíc v „popisu práce“ jsem nějaké šetrné balení moc nezaznamenala. A to se při objednávání v eshopu snažím vždy uvést do poznámky, že chci jen nejnutnější obaly, žádné letáky a dárkové vzorky navíc.

      Jen matně tuším, co to je ecoegg. Nemám vyzkoušené.

  5. Simona F. napsal:

    Ráda čtu Vaše články. Píšete o celém tématu tak lehce a hlavně reálně. K těm kupovaným přesnídávkám nelze dodat než, že nejlepším řešením jsou domácí – klidně jen jablka s rozinkami či datlemi…bez obalu a zdravěji. Ačkoliv z článku chápu, že u Vás je rozhodující čas. Nakupování přes internet je kapitola sama o sobě 🙁 někdo to udělá krásně z recyklovaných materiálů bez zbytečného plastu a někdo se chlubí ekologií a přitom jsou zcela vedle. Například megaknihy.cz na balíčky lepí nálepku „baleno ekologicky do zbytkových kartonů“ a přitom knihy jsou v kartonu pořádně obalené bublinkami. Navíc ke každému nákupu dají lesklou záložku i DVD zdarma. Takže ta jejich ekologická nálepka nejspíš uspokojí jen zákazníky, kteří nepřemýšlí do hloubky…
    Těším se na pokračování článku.
    Simona F.

    1. Díky, Simono. Souhlasím, domácí jsou domácí. S jedním dítětem jsem kupovala přesnídávky opravdu jen svátečně. Se dvěma je to prostě častěji (momentálně dávám cca 1-2 týdně). Záleží také na úrodě jablek, kolik a na jak dlouho do jara jich máme od prarodičů.

      Balení věcí z eshopů: Jak jsem odpovídala Aleně před vámi, moje zkušenost je také dost tristní. Podle mě tam hraje dalece nejdůležitější roli to, aby se věc dopravila v pořádku a bez zničení. Tedy aby bylo málo reklamací a vratek. Když je pak eshop chlubí eko balením, je to trochu úsměvné.

  6. Ahoj Marci, díky za pěkný článek, hodně věcí vnímám podobně. Název „zero waste“ se ti může zdát možná trendem, ale základy na kterých stojí trendem určitě nejsou, např. důraz na využití toho, co už mám je jedním z hlavních pilířů (znovupoužít), není to něco navíc. S přestěhováním do Belgie jsme taky dost narazili na ceny bezobalových potravin :(. V eurech nám to začalo naskakovat ještě rapidněji a víc jsem si toho začala všímat. Když jsem si zkusila porovnat 2 menší nákupy a udělalo to rozdíl skoro 300 Kč, docela mě to „opařilo“ a některé ingredience nakupujeme zpátky bohužel v plastu. Taky doufám, že se to časem vyváží. Jinak co si tady moc pochvaluju jsou bezobaláče na principu samoobsluhy – sypem vždy podle seznamu a máme to rychleji, než projít běžný supermarket. Těším se na pokračování… Marti

    1. Ahoj Marti, díky za tvůj belgický pohled. No s těmi cenami, nejsem si vůbec jistá, že to někdo vážně řeší. Mám dojem, že se v první řadě řeší hledisko, aby to vůbec BYLO bez obalu a až v druhé, za kolik. Jenže ta cena je prostě taky důležitá a přitáhla by další zájemce. Neznamená to, že vše musí být co nejlevnější. Za kvalitu se platí, o tom žádná. Otázkou je nyní, kdo je ochoten platit o hodně víc za luxus bez obalu u stejného výrobku ve stejné kvalitě.

      Tajně očekávám, že až bude bezobalové nakupování „vyspělejší“ a ustálenější, nebudeme muset porovnání cen s/bez obalu řešit. Docela by mě zajímal pohled třeba z Itálie, kde prý mají i celou síť supermarketových prodejen.

  7. Magdaléna napsal:

    Dobrý den, nejsem nějaký zásadový ekolog, ale zeleninu a ovoce často kupujeme ze svetbedynek.cz a přijde mi to dobře bezobalově řešené. Člověk si k nákupu připlatí 30 Kč zálohu na papírovou bedýnku, v které je zelenina a ovoce (až na výjimky) volně poskládána. Při příští dovozu, vyměním jen prázdné bedýnky za plné.

    1. Souhlasím, to je dobrý směr. My tedy bedýnky nikdy nezkoušeli. Zatím si zeleninu opatřujeme sami podle potřeby. Někdy potřebuji víc, jindy malinko.

    2. Zlata napsal:

      Také jsem začala nakupovat zeleninu a ovoce ve Světě bedýnek. Ty bedýnky si ani neberu. Mám doma jednu z tvrdého kartonu a ovoce a zeleninu si hned přeložím do své.

  8. lucia napsal:

    Bezobalove obchody su u nas zatial zamerane na priaznivcov alternativnej stravy, my bezni ludia tam vidime len kopu zbytocnosti a nic uzitocne. Skusila som vypytat obycajnu bielu hladku muku a pozerali na mna ako na vraha, na biely cukor mi uz ani nezostala odvaha. Susene ovocie, orechy, semena, strukoviny (lusteniny), alternativne muky – to vobec nekupujeme a ine tam nemali. Naco mam kupovat nejaku quinou, ktora ku nam cestovala cez pol zemegule (hlavne ze bezodpadovo) a ani neviem ako sa pouziva, ked si mozem namiesto nej uvarit domace cestoviny, alebo radsej rovno steak? 🙂 Ked sme uz pri tych steakoch, masiarstvo je skvely bezobalovy obchod, az na to ze som nedomyslela jednu vec – nakup 4kg masa potrebujem po naporcovani v niecom zmrazit. Nadoby zaberu vela miesta takze to do mrazaku nevojde, a ani ich tolko nemam. A tak zase prisli na rad sacky. Mate nejaky napad? Masiarstvo mam dost daleko, nakup s cestou mi zaberie asi 1,5h, privela na to aby som nakupovala castejsie v mensom mnozstve.

    1. Díky, Lucia, za komentář. Myslím, že to jsou bezobalové začátky. Bezobalové prodejny podle mě prostě začaly s tím, co se nabízelo a co šlo opatřit od výrobců, kteří jsou bezobalu nakloněni. To jsou často ti, kteří se zaměřují na zdravější kvalitnější obiloviny atd. Věřím, že sortiment se postupně rozšíří.

      Co se týče nákupů masa, moc vám neporadím. I my kupujeme maso zavakuované v igelitu nebo mrazím v igelitkách. Méně častěji bych asi u vás maso nenakupovala, to by bylo plýtvání zase časem a benzínem. Prostě bych se zaměřila na to, co ovlivnit mohu.

      Také pozoruji,