Sukně, swapování a barvy. Rekapitulace 3. roku v mém šatníku

swapování, oblečení, swap, šatník, minimalismus, sukně, Marcela Sobotová, Depo 2015

Sukně po celý rok. Objev výměn alias swapování oblečení. Přemýšlení o barvách. Tak bych charakterizovala můj poslední rok v šatní skříni.

V této části roku tady na blogu ráda rekapituluji, kam jsem se posunula se svým minimalizovaným oblečením. Letos jsem pro sebe i pro vás sepsala už třetí rekapitulaci (tady je loňské a předloňské ohlédnutí k tématu oblečení).

Tedy, čekají vás rovnou dva články. Tento o sukních, barvách a swapování, a pak následující se seznamem přírůstků a úbytků z mého šatníku za jeden rok.

Baví mě ten odstup. Baví mě sledovat, kam a jak se mé oblečení posouvá. Zhodnotit si, jestli jsem se poučila z minulých přešlapů a do jaké míry se naplnily mé plány.

Suma sumárum se počet mých kusů oblečení za rok nijak zásadně nezměnil. Snažím se držet malý počet oblíbených kusů v dobré kvalitě, s velkou variabilitou a kombinovatelností. Obměňuji nejčastěji ve stylu 1 nový kus = 1 vyřazený.

Občas něco upravím na šicím stroji. Na podzim jsem se třeba pustila do úprav džínoviny. Ve více vrstvách to byla bojovka…

Sukně po celý rok

Celý rok pokračoval můj přesun od kalhotám k sukním. Poprvé i během chladnějšího podzimního a zimního počasí. Nenásilně, prostě se to tak stalo a stále děje.

Je to pohodlné. Cítím se tak dobře. Nevadí mi, že oblékání trvá s punčocháči o fous déle než kalhoty.

Mám dvě teplé sukně, zateplené punčocháče a návleky na legíny. Už se neostýchám nosit k sukni polobotky nebo zimní boty pohorkového typu. Když není vyloženě zima, dají se s dobrým zateplením nohou nosit i normální středně dlouhé nezateplené sukně.

Objev swapování oblečení

Swapování (vyměňování) oblečení za poslední rok podstatně ovlivnilo to, co přibylo i ubylo z mé šatní skříně. Téma swapů se tu objevilo už několikrát:

Výměny jsem objevila loni v červenci. Roky předtím jsem tento fenomén neznala, tudíž na mě neměl vliv. Byla jsem asi na 6 výměnných akcích s oblečením a každá byla jiná.

swapování, oblečení, swap, šatník, minimalismus, sukně, Marcela Sobotová, Depo 2015

Moc se mi tenhle trend líbí. Vážím si všech, kteří tyhle akce organizují. Prošlapávají pole málo orané.

Swapování slušně uspokojuje mou touhu mít něco „nového“ v šatníku. Je to lehce napínavé, časově omezené, dopředu nepředvídatelné. Je to taky jasný termín, do kdy chci vyřadit to oblečení, co už vyřadit dokážu.

Co mě naučilo swapování?

Dost to koresponduje s tím, kde se při uvažování o oblékání obecně nacházím.

Říkat NE

Swapy mě učí říkat NE. Pokaždé je to zkouška, kterou dobrovolně podstupuji. Naštěstí snazší a snazší. Rozmýšlím dobře, co si odnesu. Nehamouním, i když je to zadarmo a hezké.

Když to není můj styl, mám podobný kus už několikrát, nedá se to snadno přešít, tak to neberu a nechám to ostatním. Lepší nedonést zpět nic než něco, co mi bude vyhovovat jen napůl.

Přesto si občas dovolím menší stylové vybočení. Bez velkých výčitek. Při nejhorším to přinesu zase příště.

Nebrat eSko

Musela jsem jít na tolik swapů, abych pochopila, že nemá cenu brát si kusy ve velikosti S nebo XS? Jakkoli vypadají, že mi budou.

Ne, nebudou. Budou někde těsné, krátké nebo příliš napnuté. Marcelo, ty máš M nebo L. Milý čtenáři, to není stížnost, to je konstatování :-).

Mít přání, ne očekávání

Osvědčilo se mi si přibližně stanovit, co bych chtěla ze swapu přinést. Ovšem ne příliš přesně očekávat a být pak zklamaná.

Vím, že jdu pro např. pro šaty s rukávy a pánské kalhoty. Pomáhá mi to zúžit záběr a nestresovat se z toho, že si detailně neprohlédnu každý kus. To prakticky stejně nejde.

swapování, oblečení, swap, šatník, minimalismus, sukně, Marcela Sobotová, Depo 2015

Rozhoupat se

Swapy mě nepřímo postrčí k nepříjemnému rozhodnutí, které už je nějakou dobu „na spadnutí“.

Nosím-li domů nové oblečení, chci paralelně vyřazovat něco z mého. Zákon zachování velikosti šatníku, nebo tak něco…

S každou další výměnou vidím, jak ulevující je nemít doma to, co nenosím. Jak to mohu proměnit v něco, co nosit budu. I když to rozhodnutí vzdát se něčeho drahocenného někdy dost bolí. Jako té kožené kabelky teď na jaře. Praktická, univerzální, velmi zachovalá. Ale nenošená.

Všimla jsem si povzbudivé synchronicity. Jakmile se odhodlám donést nějaký pro mne cenný kus, vrátí se mi to jinak. Najdu tam zase něco, co přesně sedí mně, muži nebo dětem, a udělá mi to radost.

eBook, návod, příručka, minimalismus, Marcela Sobotová, jak si uklidit, jak pořádek udržet, e-kniha

Barevná typologie

Tohle je nejnovější záležitost. Začala jsem se laicky zajímat o styly, barevnou typologii, kombinování a vrstvení. Nevím, jak moc to mám brát vážně. Nemám ráda moc striktní pravidla: Tohle smíš nosit. Tohle ne.

Vyplynulo mi z toho, že mi víc sedí teplé barvy a nejblíž mám v barevné typologii k podzimnímu typu. Představte si barevnost podzimu, žluté, béžové, cihlové, červené, hnědé, zelené, khaki, vínové barvy.

Jo, asi na tom něco bude. Blbé je, že velká část mého oblečení je momentálně barevně laděná jinak! Modrá, šedá, černá, růžová, bílá? Prý ne. Žlutého, zeleného, khaki nebo cihlového nic nemám. Maximálně tak doplňky.

Chci se na barvy víc zaměřit při pořizování dalších věcí. Měnit kvůli tomu nárazem podstatnou část věcí nehodlám.

Barvy v líčení

Mimochodem, barevná typologie se hodí nejen na oblečení, ale taky na líčení, barvu vlasů, šperky atd. U toho líčení (ve kterém jsem začátečník) mě inspirovala má oblíbená Francouzka Justine Leconte v tomto videu o správném výběru rtěnky.

Podle jejího návodu jsem šla před časem vybírat rtěnku ze škály teplých barev. Sluší mi a hodí se ke mně. Video mi hodně pomohlo. Jinak bych u stojanu s 30 odstíny byla rozhodně bezradnější. Uznávám, že jsem měla svůj předchozí barevný jelení lůj jako druhou pomůcku :-).

Pokračování příště

Míním v „sukňování“, swapování i ladění barev pokračovat i dál. Nebyly to jen záchvěvy posledního roku. Jsem docela zvědavá, zda-li se objeví nějaký další výraznější fenomén, který letos aplikuji do svého šatníku.


Pro tentokrát končím. Už brzy čekejte druhou část této rekapitulace. Podíváme se na to, co konkrétně loni přibylo a ubylo z mé šatní skříně.

Pozorujete i vy, jak se vyvíjí váš šatník? Co vás naučilo swapování oblečení? Napište to do komentářů. Ráda si to přečtu.

newsletter, minimalismus, Marcela Sobotová, Minimalistický občasník, novinky, střípky z minimalismu

— 2797 zhlédnutí — Doba čtení: 5 min.

Marcela Janská

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

7 thoughts on “Sukně, swapování a barvy. Rekapitulace 3. roku v mém šatníku

Leave a Reply

 1. Pavla

  Já musím reagovat k té barevné typologii. Barevnou typologii mám moc ráda 🙂 Vědět, do kterého typu člověk patří, opravdu hodně ulehčí práci. Konečně jsem vyřadila ze šatníku nevhodné barvy, které jsem stejně nenosila, protože mi prostě neslušely. A při nákupu oblečení je pro mě jedním z důležitých faktorů barva. Nevhodné barvy, které by byly blízko obličeje, si nekoupím, protože bych je stejně nenosila. Někdy je opravdu těžké sehnat to, co člověk potřebuje, ale o to větší službu a radost pak kousek udělá.
  Sukně nosím taky moc ráda i v zimě. Raději tedy nosím s elegantnějšími boty, ale chápu, že to záleží na stylu 🙂

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Děkuji, Pavlo. Už mi celkem jde poznat teplý odstín od studeného. Chce to cvik. Jak jsem někde četla, taky pomůže průprava malováním :-).

   Reply
   1. Markéta

    Přesně tak, Marcel, v teple barvě je kousek žluté, ve studené barvě je vždy kousek modré 😊

    Reply
   2. Pavla

    Ano, chce to cvik. 🙂 Kdybyste hledala inspiraci, tak na pinterestu je toho opravdu hodně. Já to mám opačně, já jsem typ studený a už jsem docela vycvičila oko, takže teplé barvy úplně přehlížím 🙂 (mě to tedy nevadí, jinak se samozřejmě člověk nesmí barevnou typologií nechat omezovat). Když si člověk není jistý, tak je taky dobré v obchodě přikládat kousek k něčemu jinému (pokud je jiný odstín barvy), tak je taky podtón víc vidět.
    U líčení udělají barvy taky hodně, vyměnila jsem svoji původní broskvovou tvářenku za studenou růžovou a výsledek je mnohem lepší 🙂

    Reply
 2. Ivana K.

  Opäť veľmi pekné čítanie, ďakujem. Je milé, že aj „ostrieľaní“ minimalisti si „musia“ dávať občas pozor (povzbudilo ma to 🙂 ).

  Tak veľmi by som uvítala u nás v meste „neustály swap“ alebo tzv. Zónu bez peňazí.
  Veci by prirodzene prechádzali k tým, ktorí ich ešte využijú, či už by chcel niekto niečo „origoš“ alebo práve nemá peniažky a môže to mať zdarma. Páči sa mi taký prirodzený a zmysluplný posun vecí.

  Môj problém je meniaca sa hmotnosť a stále ešte plnšie skrine s oblečením.
  Niečo si nechávam, ešte verím, že na ďalšie tehotenstvo.

  A ohľadom sukní, nosím ich veľmi rada, zima nezima. Zistila som, že za posledný rok som mala možno 30x oblečené nohavice a to rátam aj športové nohavice na pieskovisko 🙂

  V sukni sa cítim dobre a teší ma byť ženou.

  Aj Vám Marcelka sukne pristanú.

  A čo sa týka farebnej typológie a hľadania správnych odevov aj doplnkov,
  je to pekná hra, nie som zástancom „gigantizmu“ – milión vecí, najmódnejšie kúsky, zbytočnosti, ale nájsť to, čo mi naozaj pristane a je to kvalitné a tešiť sa z toho oblečenia je pre mňa radosť.

  Reply