únava z rozhodování, decision fatigue, možnosti, minimalismus, volba

Podobné příspěvky

Leave a Reply

18 Komentářů

  1. Terka napsal:

    Máte naprostou pravdu. I když se snažím hodně věcí zjednodušovat tak, abych se nemusela později tolik rozhodovat, ne vždy to vyjde. A pak na mě čeká hromada rozhodnutí, díky kterým jsem totálně vyřízená. Jak jste se zmínila zrovna o těch čajích, ani jsem si na to nevzpomněla, ale je na tom hodně pravdy. Nakonec moje skříňka čaji přímo přetéká. Mám je ráda. Ale vždycky si donesu nějaký nový druh a pak ejhle, plno čajů a já pak nevím, který si vybrat. A to se prosím pěkně „ničím“ už takhle po ránu! 🙂

    1. No, je to jen jeden jednoduchý příklad – s těmi čaji. Ale o tom to je. Někdy se to kupí tak nějak nepozorovaně. Každopádně se dá takhle pěkně začít a zkoumat, co to se mnou dělá.

  2. Zdenka K. napsal:

    Souhlasím naprosto.. A v souvislosti s dětmi: u nich únava z příliš mnoha možných voleb jakou si vybrat hračku z té tuny hraček co obvykle mívají k dispozici vede k tomu, že si vlastně ani nezačnou pořádně hrát (mám tříleťáka) a když ano tak se velmi rychle rozptýlí něčím dalším, místo aby zažily krásnou hloubku a sílu dokonalého dětského soustředění… Princip toho jak pracuje jeich a dospělácký mozek je podle mě stejný.. Prostě pokud ho nezasekám milionem myšlenek které musím věnovat příliš velkému výběru čehokoli tak zůstane volný pro skutečně důležité věci.. 🙂 Tak a teď to jen zvládnout aplikovat.. :-)))

    1. Vidíte, Zdeňko, když jsem článek psala, ani mě ty hračky nenapadly. Souhlasím. Moc hraček znamená tendenci všechno vykrámovat. „Hra“ spočívá v tom vyndavání, nikoliv v samotném zkoumání hračky. Alespoň tedy u nás.

      Už paní Montessori na toto velmi dbala. V jejím přístupu je nutné opravdu nejprve dokončit jedno, uklidit a poté vyndat jiné.

  3. Katka napsal:

    Inu, to je zajímavá myšlenka, zní to naprosto logicky. Ale osobně mám pocit. že funguji dost často přesně naopak… Čím více rozhodnutí za mnou, tím lepší pocit z překonání rozhodovacích procesů a tím větší vůle rozhodnout další věc. I když i na tu únavu občas dojde a nechce se mi rozhodovat vůbec nic. Ale jsou i dny, kdy rozhodovat nemusím a pak mi přijde, že se plácám od desíti k pěti a zabředávám do neschopnosti rozhodovat i v banalitách.. ač by měl být mozek plný sil 😀 Asi se prostě potřebuju pořádně rozcvičit a trvá mi déle, než se dostanu k rozhodovací paralýze 😀 zkusím se na to zaměřit, jestli si to jen nenamlouvám.
    Ale úplně souhlasím co se týče dětí. Jídlo, hračky, tričko do školky… lepší nemít toho moc na výběr 🙂

  4. Robert Prokes napsal:

    Prima clanek. Ano, v te jednoduchosti je opravdova sila a vetsi klid se soustredit na ty podstatnejsi veci. Caje mam aktualne 4 druhy. Citim, ze je to moje hranice. Velke obchody, pokud to jde, radeji vynechavam – snazi se pritahnout nasi pozornost a vyvolat pocit potreby 😉 Neni nad to byt co denne venku, v lese, na loukach…uzivat si pritomnost!

    1. Díky, Roberte. Zrovna nedávno jsem poslouchala Martina Stránského, co se zabývá neurovědou. Mluvil o tom, že už je vědecky dokázané (pro ty, co tomu nechtěli věřit), že chození do přírody zlepšuje inteligenci a rozhodování. Myslím, že už to dávno všichni tušíme. Ten pocit vyčištěné hlavy tam prostě je :-).

  5. Tereza napsal:

    Ty fotky jsou k tomu moc povedené 🙂

  6. Katka napsal:

    Ráda bych se podělila o mou odlišnou zkušenost. Žiji v zemi, kde není oproti České republice v ničem moc výběr (Norsko). Když přijedu do ČR, jsem v obyčejném Tescu fascinovaná výběrem a že si mohu koupit opravdu to, co chci. V Norsku mě naopak unavuje to, že nákup je neustálým kompromisem. Chleba si vyberu některý, který „celkem jde“. Jogurty jsem přestala jíst, protože mají jen ovocné příchutě, žádné oříšky, čokoláda apod. Nákup některých věci si musím složitě plánovat, protože se dají koupit jen v cizineckých obchodech. Takže dle mého je i nedostatek výběru vyčerpávající.

    1. Zajímavé. V Norsku jsme cestovali dvakrát na kolech (vždy cca měsíc), ale upřímně si už moc nepamatuju, jaký výběr v obchodech byl. Kupovali jsme pořád to osvědčené dokola :-).

      No, jo, jiný kraj, jiný výběr.

  7. Jana H. napsal:

    Marcelo, Vas clanek, a nejen tento, mi naprosto mluvi z duse. A nejen obsahem, mate i pekne poskladana slova. Minimalismus je presne to, co posledni dobou resim a jiste ne nahodou jsem narazila na tyto stranky. Ted se k tomu vsemu jeste „dokopat“. Diky moc za uzasnou inspiraci a tesim se Vase dalsi prispevky :-).

  8. Martina napsal:

    Hezký článek, rozhodovací paralýzu taky znám, 20 druhů pizzy, to je na mašlí😉 Ale vážně: během Vánoc jsem viděla TED talk na téma „no spend year“ a na tolik mě to zaujalo, že jsem si z toho udělala své novoroční předsevzetí. Jasně, zatím neskončil leden, ale baví mě to a mám ze sebe dobrý pocit. Už se nechodím dívat, jestli nemají na něco slevy v obchodě, nechodím si dělat radost nákupem a na každý nákup potravin si dělám seznam a ten dodržuji, žádné impulsivní nákupy. Když jsem se někomu svěřila, že si letos nic nekoupím (oblečení, boty, kabelky, bižuterie, Ikea..), tak se setkávám s nevěřícným údivem. Ale cítím, že to opravdu šetří čas, peníze, energii i ten mozek.😊

    1. Díky, Martino. O roku neutrácení jsem už také slyšela, ale zatím mě to nějak neláká zkusit. Spíš je pro mě nutné ty impulzy krotit tím, že počkám 30 dní. Je zajímavé si uvědomit, že ten „neutrácecí rok“ vlastně může být důležitější ze širšího pohledu. Ne jen z toho, kolik ušetřím. Ale také z toho, co vše nebudu sledovat.