Podnikatelský minimalismus podle knihy Restart
Podnikatelský minimalismus. Téma, do kterého jsem se zatím moc neponořila. Zvědavost mi ale nedala. Za pár letních dní jsem přelouskala Restart od Američanů Jasona Frieda a Davida Heinemeier Hanssona. Proč byste mohli knihu s podtitulem „průvodce podnikatelským minimalismem“ otevřít i vy?
Ani ne proto, že je údajně považována za revoluční titul na poli businessu. To v mnoha ohledech jistě je.
Spíš je více než pravděpodobné, že vás silně zasáhne některá z předložených myšlenek. Jako podnikatele, zaměstnance, zaměstnavatele, člena týmu nebo někoho, kdo pracuje na vlastním projektu.
Kdo jsou autoři?
Sílu knížky vidím v kontextu. Autoři Jason a David, zakladatelé softwarové firmy 37signals, prezentují sublimovanou praxi za 10 let podnikání. Praxi, která je opakem toho, jak obvykle fungují velké korporace. Tedy žádné porady pro porady, reportování, dlouhé „povinné“ přesčasy, nadužívání ASAP nebo zvláštní marketingové oddělení.
Ale pozor, hoši netroškaří. Ve 14 lidech obsluhují 3 milióny zákazníků po celém světě (v roce 2010). Ne jako call centrum nebo ti, co vše outsourcují. V tomhle počtu zaměstnanců připravují i nové produkty.
Jak je to možné? Říkají, že praktikují podnikatelský minimalismus.
Podnikatelský minimalismus v podání Jasona a Davida
Vše nepodstatné osekali. Jejich software toho umí málo. Záměrně má jednoduchou, až omezenou funkčnost. Netráví vývojem roky. Rychle jej poskytnou zákazníkům a ladí až podle jejich připomínek.
Při práci pracují efektivně a cíleně omezují vyrušování. Ví, že pak zvládnou vše rychleji a budou moci jít domů. Finance si nepůjčují. Tým rozšiřují, až když jim teče do bot. Nehrají si na hrdiny, špatné zprávy nezakrývají.
A tak dále a tak dále. Důležitý je důraz na „málo“, aby z toho bylo „hodně“. Většina firem to tak nedělá. Jim to funguje.
Bez omáčky kolem
Knížka není rozsáhlá textem. Myšlenkami ano. Vždyť sami autoři původní text osekali na polovinu, aby v knize zůstalo jen to nejdůležitější. Bez omáčky kolem.
Považuji knihu za výbornou ukázku toho, jak se dá budovat malá firma v naší rychlé internetové době. Nemusí to být nutně IT firma. Po vzoru Restartu se dá přistupovat k lecjakému projektu. Ať už na něm pracuji sama nebo s dalšími lidmi.
Líbí se mi zápal, s jakým autoři ukazují, co se jim povedlo a co ne. Jak nás pouštějí do své „kuchyně“. Jak nekomplikovaně vysvětlují, proč jim praktiky velkých korporací vůbec nefungují.
Za svůj život jsem pracovala ve dvou velkých firmách. Mnohé z toho, co kritizují, je mi celkem povědomé (bohužel).
Myšlenky, co jsem si zapsala
Na Jasonových a Davidových radách něco je. Nepovažuji se sice za ostříleného podnikatele, co vyvíjí a prodává už několikátou aplikaci. I přesto jsem si poznamenala asi deset myšlenek, které zrovna teď pasují na mě. Cituji vybrané:
Odhady času a peněz stojí za starou belu. Myslíme si, jak dobře odhadneme dobu nějaké činnosti a přitom o ní ve skutečnosti nemáme ani páru. Časové plány proto rozdělujte na menší úseky.
Všechna rozhodnutí jsou dočasná. Nevymýšlejte si problémy, které zatím nemáte. Žádný problém není problémem, dokud není reálný. Většina obav, jimiž se sužujete, se stejně nikdy nenaplní. Rozhodnutí, která učiníte dnes, nemusejí trvat navždy. Jak se mění okolnosti, musí se změnit i naše rozhodnutí.
Tvořte produkt poloviční, ne polovičatý. Pokusíte-li se udělat všechno najednou, podaří se vám hromadu vynikajících nápadů akorát splácat do katastrofálního produktu. Nemůžete zkrátka udělat všechno, co chcete, a ještě to udělat dobře. Vždycky máte omezené množství času, prostředků, schopností a úsilí.
Já a podnikatelský minimalismus
Je mé vlastní podnikání minimalistické? Myslím, že ano. Podvědomě mnohé rady už aplikuji (říkám „ne“, vystačím si s málem techniky, všechny své texty osekávám, otvírám své zákulisí, dělám malá rozhodnutí). Souvislost tu vidím s Paretovým pravidlem, které používám velmi ráda.
I tak mi autoři ukázali mnoho dalšího, co mohu dělat jinak. V oblastech, kde se necítím silná v kramflecích (rychlost, nezabývání se detaily, chození včas spát, prodej vedlejších produktů).
Tedy, ne všechno chci aplikovat. Kluci mimo jiné radí: „Když dostanete dobrý nápad na projekt v pátek odpoledne, obětujte víkend a pusťte se do toho.“. No, to bych musela zhruba každý třetí víkend odjet někam na samotu a tam bez dětí tvořit :-). V mých podmínkách je to zatím nereálné.
Jednoduše, ale provokativně napsáno
Samotný Restart mi život nepřevrátí naruby (jak někteří avizují). Je však dobrou možností nahlédnout pod pokličku toho, jak se přemýšlí v malé úspěšné firmě.
Knihu beru jako zdroj výborných podnětů o tom, jaké výhody i úskalí přináší minimalismus v podnikání. Není od věci si tyto myšlenky občas připomenout.
Restart je jednoduše, ale provokativně napsaný. Ukazuje, že téma minimalismu do podnikání rozhodně patří.
Jason Fried, David Heinemeier Hansson. Restart. Průvodce podnikatelským minimalismem. Jan Melvil Publishing 2010. Překlad z anglického originálu REWORK.