Veřejné knihobudky nemají reklamu. Udělejme jim jí
Každý týden chodím s dcerkou plavat na bazén. Před vchodem do dámských šaten je už nějaký čas umístěná knihobudka. Zřídila ji městská knihovna, ale nyní si žije vlastním životem. Knížky v ní pěkně kolují. Takhle si představuji, že má fungovat.
Já chodím častěji do jiné knihobudky na plzeňském náměstí. I tam se evidentně knížky točí. Vždycky je tam místo na nové kusy. Knížek mám teď momentálně přiměřeně a většinou ty vyřazené udám někomu blízkému ještě dřív než bych se vypravila do knihobudky.
Jak chodím kolem té bazénové knihovničky, nutí mě to o téhle formě výměny a zbavování se věcí přemýšlet.
Knihobudky nemají reklamu
Knihobudky nemají reklamu. Ví o nich jen málokdo. Možná je míjíme, protože s nimi nemáme žádnou zkušenost. Nebo nevíme přesně, jak systém funguje.
Stačí, aby knihobudku vídalo při pochůzkách pár lidí a najednou to začne fungovat. Začnou ji využívat. Získají první zkušenost. Osmělí se a přinesou také nějakou vlastní knihu.
Pojďme těm veřejným knihovničkám, které známe, udělat trochu reklamy. Myslím, že to potřebují. Zvláště, když nevím o žádné souhrnné a aktuální mapě všech knihobudek v České republice.
Existují sice dvě mapy knihobudek v ČR (psala jsem o nich v tomto starším článku), ale vypadá to, že knihobudek je kolem nás mnohem mnohem víc. To ostatně potvrzuje i diskuze pod článkem.
Jestli o nějaké knihobudce víte a osvědčila se vám, řekněte to lidem kolem vás. Udělejte poličkám reklamu vlastní šeptandou.
Knihobudka má být živá
Pomozte k tomu, aby byla knihobudka živá a obsah v ní se otáčel a měnil. Když už je několik měsíců naplněná k prasknutí těmi stejnými tituly, stává se z ní spíš archiv než živý organismus.
A vy, co o žádné knihobudce zatím nevíte a chtěli byste ji využívat, zeptejte se. Kamarádů, v rodině, na kroužku dalších rodičů, v komunitě. Myslím, že někdo o nějaké blízké vědět bude. Pak už si nebudete muset stěžovat, že se nedokážete zbavovat knih, když nemáte možnost je poslat smysluplně dál.
Kde hledat knihobudku nebo jiné veřejné místo na odkládání a výměnu knih a dalšího čtiva?
Obvykle jsou to:
- nádraží,
- kavárny,
- veřejné knihovny,
- čekárny,
- komunitní centra,
- mateřská a rodinná centra,
- základní školy,
- další veřejné budovy – bazény, úřady.
Přeju vám, abyste i vy našli svůj smysluplný způsob, jak se zbavovat knížek.
Jakmile si ho otestujete, máte na půl vyhráno. Nepotřebných knih se pak budete zbavovat snadněji, protože budete vědět, že najdou nový domov (zní to trochu pateticky, ale snad chápete, co tím myslím :-)).
Jedno delší P. S.
P. S. Mé poslední příspěvky na blogu byly dlouhé a informačně obsáhlé. Daly mě docela zabrat. Psala jsem je většinou několik dní (nebo nocí). Takové články nedokážu psát na blog často. Nemám na to časovou ani mentální kapacitu.
Jako protiváhu k těmto dlouhým článkům s vámi sdílím celkem pravidelně své kratší postřehy na Facebooku.
Mám pocit, že je čas tohle trochu upravit.
V posledních týdnech jsem o tom přemýšlela a rozhodla se zase psát víc sem na blog. Klidně i kratších, méně propracovaných, postřehů a úvah.
Uvědomila jsem si, že docela velká část z vás, kteří tento blog čtete, na Facebook nechodíte a pravidelně tu hledáte nové články.
A tak si říkám, že zkusím mé kratší postřehy, které jsem doteď dávala jen na Facebook, psát raději sem na blog. Abyste si je mohli přečíst všichni a našli je tu i za pár dní nebo týdnů. Na rozdíl od Facebooku, kde se po jednom dni propadnou někam na digitální smetiště sociálních sítí a stávají se prakticky nedohledatelnými.
Tak uvidím, jak se to osvědčí a jak se vám to bude líbit…
Fotky knihobudky na bazénu na Slovanech jsem chtěla JEN dát na Facebook, aby lidé věděli, že tam je. Vidíte, co vznikne z toho, když k ní začnu psát i pár slov :-).
Knihobudky jsou i v nemocnicích. Tam je to určitě super pro pacienty. Vím, že jsou 2 v Motole. Jedna je v hlavní budově dole u kavárny a druhá je v dětské části kousek od kantýny.
Díky, Halo, za doplnění. Vidíte, já nebyla v nemocnici už tak dlouho (naštěstí), že jsem na tahle místa zapomněla.
Děkuji, více článků jakékoliv délky zde na blogu rozhodně vítám, něboť FB jsem úspěšně zminimalizovala na nulu 🙂
Nápad skvělý! U nás je knihobudka momentálně zcela přecpaná starými knihami. Lidi tam odkládají knihy typu pozůstalost… až to člověka skoro odrazuje se v tom hrabat. Ale těší mě, že dvě zánovní knihy mnou odložené zmizely už dávno.
Chápu, to odradí. Pak všichni jenom chodí kolem a nevšímají si toho. Snad by pomohlo, kdyby provozovatel (pokud je známý) knihy čas od času probral a ty vyložené ležáky odstranil.
…celkem velka je v Ostrave na svinovskem vl. nadrazi (asi pred 2 lety, kdyz jsem se stehoval z Opavy do ciziny, tak jsem tam odnesl dve velke tasky knih a za par minut, temer vsechny, nasly nove ctenare, moc mne to potesilo 🙂
Já žiju v Brně, knihobudek jsem tu viděl několik (jen si nejsu jistý, jestli se vždy jednalo o projekt knihobudka.cz, protože na jejich mapě je Brno prázdné), ikdyž jediná, o které teď bezpečně vím, je v 1.patře polikliniky Zahradníkova. Projekt rozhodně dobrý, proč taky ne. Svěho času mě hodně chytil zase Knihoběžník. Tam se mi íbí, že každá kniha má takový svůj malý (něteré i docela velký) příběh. Měl jsem spoustu knih, které mi doma překážely, tak jsem jich tam hodně věnoval, ale ouha, lidem je asi příliš zatěžko udělat víc, než musí. Takže se většina z nich ztratila, další osud neznámý. Docela mě to zklamalo.
Díky za informace z Brna. O Knihoběžníku jsem slyšela, ale vlastní zkušenost nemám. Nedávno jsem se dívala i na mapu a těch knih už běhá po ČR docela dost. No jo, je to projekt závislý na vlastní aktivitě těch zúčastněných.
Knihobudky ráda využívám a když už nějakou knížku nepotřebuji a ani se mi nedaří prodat či darovat, tak ji donesu právě tam :)… Musím se ale přiznat, že sama bych si z této knihobudky žádnou knížku domů nevzala. Vadí mi, že nevím, kdo vše ji měl v ruce a jak s ní zacházel…paradoxně ale do knihovny si knížky půjčovat chodím, takže zas taková velká fajnovka nejsem. 😀