Chcete naše e-mailové novinky? Jo, ráda. Cože??

e-mailové novinky, mailové novinky, GDPR, inbox, minimalismus, newsletter, odběr

Připadám si trochu nepatřičně.

Kolem mě panuje cvrkot (nebo rovnou humbuk?) o ochraně osobních údajů a GDPR. Kdekdo prohlašuje, že on tedy žádný souhlas dávat nebude (a už vůbec ne těm XY), na nic neklikne a nic nepotvrdí. A já?

Já se přihlašuji k odběru e-mailových novinek od lidí, kteří mi zatím nic neposílali.

Divné?

Ano, je to divné, a ještě v této době. Zvlášť, když:

Tak proč tedy?

Proč chci někdy raději e-mailové novinky

Experimentuji.

Došla jsem k názoru, že bude lepší nechat si občas mailem poslat pěkně zpracované myšlenky a novinky od někoho, kdo se věnuje tématu, které mě zajímá. Mít novinky (newsletter) raději souhrnně v mailu a nekontrolovat iniciativně jeho blog a sociální sítě.

Nemít nutkání obden daného člověka sledovat na Facebooku a zachytávat jeho jednotlivé názory a fotky. “Nevyzobávat” jeho příspěvky mezi změtí postů o tom, že někdo dal like tomu a jiný okomentoval tohle.

Odebíráním e-mailových novinek si slibuji hlavně:

 • menší zahlcení na sociálních sítích,
 • pravidelnou soustředěnější pozornost na daného člověka a jeho téma (preferuji 1-2x měsíčně),
 • přenechání iniciativy odesílateli – vše důležité, co mi chce sdělit, se dozvím od něj sesumírovaně na jednom místě, případně se prokliknu na to, co mě zajímá dál,
 • to, že mu mohu důvěřovat a že mě nebude spamovat jen vágně souvisejícími informacemi,
 • stále nezahlcený inbox, protože desítky obchodních nabídek každý týden nechci.

Dá to práci, kterou chci odběrem ocenit

Sama vím, že psát pravidelně kvalitní e-mailové novinky dá hodně práce. Ta není zvenku skoro vidět. Už jen ta pravidelnost není nic samozřejmého. Navíc připravit je tak, aby byly obsahem zajímavé pro většinu čtenářů, chce čas a energii.

Tím, že takové novinky odebírám, dávám najevo, že si této vložené energie vážím a oceňuji ji.

Je to experiment. Jeden z mnoha na mé minimalistické cestě. Nečekám, že vyjde vždy a všude. Ale co. Když jsem se přihlásila k odběru, tak se můžu zase odhlásit.

Zároveň tu sama přemýšlím, jak uchopit vlastní mailové novinky, které vám posílám (tedy, těm z vás, kteří jste o ně projevili zájem). Jak často je posílat. Jak je strukturovat. Kolik obsahu do nich dávat. Tak, aby to bavilo vás i mě…

Tak to je všechno.

Nezavírám vrátka svého inboxu vždy a všem. Kvalitním, zajímavým a občasným návštěvníkům otevřu ráda.

— 1205 zhlédnutí — Doba čtení: 2 min.

Marcela Sobotová

S naší čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlíme v Plzni. Zpočátku byl pro mě minimalismus jen „inspirující koncept“ z Ameriky. Po pátém stěhování a s těhotenským břichem jsem pochopila, že je to něco, co potřebuji jako sůl. Přestala jsem o něm jen číst, ale začala jsem minimalismus opravdu praktikovat. Ne vždy to bylo snadné. Ne vždy to ostatní chápali. Přišlo mi to ale tak dobré, že jsem o mé cestě začala v roce 2015 veřejně psát blog (dnes 80+ článků) a do tématu jsem se plně ponořila. Později jsem začala psát také e-knihy (10 000+ čtenářů), mluvit na živo, pořádat online kurz a vlastní semináře (200+ účastníků). Na minimalismu mě fascinuje to, jak moc se dá přizpůsobit každému z nás a do jaké šíře se dá aplikovat. Nemusíme jít do extrému, abychom viděli výsledky. Více o mně tady.

4 thoughts on “Chcete naše e-mailové novinky? Jo, ráda. Cože??

Napsat komentář

 1. Tryggvi

  Zajimalo by mne, jestli pouzivate nejakou RSS ctecku? Pokud ano, jaky spatrujete hlavni rozdil mezi ctenim newsletteru a ctenim obsahu ziskaneho skrze RSS?

  1. Marcela Sobotová Autor příspěvku

   Ne, RSS čtečku nepoužívám. Používám službu Pocket (ve Firefoxu je to přímo mezi doplňky), do které si jedním kliknutím ukládám zajímavé články na později. V Pocketu jsou pak vidět v čisté nerušivé podobě – jednoduchý černý text na bílém pozadí, žádné menu, bannery atd.

 2. Dana

  Ahoj Marcelo 🙂

  Plně se ztotožňuji s Tvým názorem, že je lepší si nechat zasílat na e-mail newletter, než stále projíždět sociální sítě.

  I když mi už přerostly přes hlavu i ty newslettery 🙂 Chodilo mi jich moc (asi z dvaceti zdrojů). Měla jsem na všechny nastavené automatické třídění do příslušných složek, takže jsem měla ve schránce pořádek. Ale to bylo tak všechno. Nestíhala jsem to pročítat a to mi po cca měsíci taky začalo vadit. Takže jsem to skrouhla na pět zdrojů a zatím to vypadá, že to je ono 🙂

  Ať se daří 😉

  Dana.