Chcete naše e-mailové novinky? Jo, ráda. Cože??

e-mailové novinky, mailové novinky, GDPR, inbox, minimalismus, newsletter, odběr

Připadám si trochu nepatřičně.

Kolem mě panuje cvrkot (nebo rovnou humbuk?) o ochraně osobních údajů a GDPR. Kdekdo prohlašuje, že on tedy žádný souhlas dávat nebude (a už vůbec ne těm XY), na nic neklikne a nic nepotvrdí. A já?

Já se přihlašuji k odběru e-mailových novinek od lidí, kteří mi zatím nic neposílali.

Divné?

Ano, je to divné, a ještě v této době. Zvlášť, když:

Tak proč tedy?

Proč chci někdy raději e-mailové novinky

Experimentuji.

Došla jsem k názoru, že bude lepší nechat si občas mailem poslat pěkně zpracované myšlenky a novinky od někoho, kdo se věnuje tématu, které mě zajímá. Mít novinky (newsletter) raději souhrnně v mailu a nekontrolovat iniciativně jeho blog a sociální sítě.

Nemít nutkání obden daného člověka sledovat na Facebooku a zachytávat jeho jednotlivé názory a fotky. „Nevyzobávat“ jeho příspěvky mezi změtí postů o tom, že někdo dal like tomu a jiný okomentoval tohle.

Odebíráním e-mailových novinek si slibuji hlavně:

 • menší zahlcení na sociálních sítích,
 • pravidelnou soustředěnější pozornost na daného člověka a jeho téma (preferuji 1-2x měsíčně),
 • přenechání iniciativy odesílateli – vše důležité, co mi chce sdělit, se dozvím od něj sesumírovaně na jednom místě, případně se prokliknu na to, co mě zajímá dál,
 • to, že mu mohu důvěřovat a že mě nebude spamovat jen vágně souvisejícími informacemi,
 • stále nezahlcený inbox, protože desítky obchodních nabídek každý týden nechci.

Dá to práci, kterou chci odběrem ocenit

Sama vím, že psát pravidelně kvalitní e-mailové novinky dá hodně práce. Ta není zvenku skoro vidět. Už jen ta pravidelnost není nic samozřejmého. Navíc připravit je tak, aby byly obsahem zajímavé pro většinu čtenářů, chce čas a energii.

Tím, že takové novinky odebírám, dávám najevo, že si této vložené energie vážím a oceňuji ji.

Je to experiment. Jeden z mnoha na mé minimalistické cestě. Nečekám, že vyjde vždy a všude. Ale co. Když jsem se přihlásila k odběru, tak se můžu zase odhlásit.

Zároveň tu sama přemýšlím, jak uchopit vlastní mailové novinky, které vám posílám (tedy, těm z vás, kteří jste o ně projevili zájem). Jak často je posílat. Jak je strukturovat. Kolik obsahu do nich dávat. Tak, aby to bavilo vás i mě…

Tak to je všechno.

Nezavírám vrátka svého inboxu vždy a všem. Kvalitním, zajímavým a občasným návštěvníkům otevřu ráda.

— 1228 zhlédnutí — Doba čtení: 2 min.

Marcela Janská

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

4 thoughts on “Chcete naše e-mailové novinky? Jo, ráda. Cože??

Leave a Reply

 1. Tryggvi

  Zajimalo by mne, jestli pouzivate nejakou RSS ctecku? Pokud ano, jaky spatrujete hlavni rozdil mezi ctenim newsletteru a ctenim obsahu ziskaneho skrze RSS?

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Ne, RSS čtečku nepoužívám. Používám službu Pocket (ve Firefoxu je to přímo mezi doplňky), do které si jedním kliknutím ukládám zajímavé články na později. V Pocketu jsou pak vidět v čisté nerušivé podobě – jednoduchý černý text na bílém pozadí, žádné menu, bannery atd.

   Reply
 2. Dana

  Ahoj Marcelo 🙂

  Plně se ztotožňuji s Tvým názorem, že je lepší si nechat zasílat na e-mail newletter, než stále projíždět sociální sítě.

  I když mi už přerostly přes hlavu i ty newslettery 🙂 Chodilo mi jich moc (asi z dvaceti zdrojů). Měla jsem na všechny nastavené automatické třídění do příslušných složek, takže jsem měla ve schránce pořádek. Ale to bylo tak všechno. Nestíhala jsem to pročítat a to mi po cca měsíci taky začalo vadit. Takže jsem to skrouhla na pět zdrojů a zatím to vypadá, že to je ono 🙂

  Ať se daří 😉

  Dana.

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Díky, Dano. Něco podobného jsem musela udělat s časopisy, co jsem mívala předplacené. Nestíhala jsem je číst a vždy jsem byla ve skluzu.

   Reply